Jesienne trendy we wnętrzach

sofa

fot. sofa

Jesienią, gdy pogoda nas przeważnie nie rozpieszcza, szukamy schronienia w ciepłych i przytulnych pomieszczeniach w naszym domu. W jaki sposób można przygotować cztery kąty na jesienne dni podpowiada Katarzyna Barwińska z Le Pukka concept store.

Zagrajmy w kolory
Pierwsze co rzuca się w oczy w każdym wnętrzu to dominujące w nim barwy, które nadają mu taki a nie inny charakter. Utrzymując ściany, meble i dodatki w ciepłych barwach, zdecydowanie łatwiej nadać naszym wnętrzom ciepłego i przytulnego klimatu.

Jeżeli planujemy większe zmiany, warto zadbać o odpowiednią kolorystykę pomieszczeń. Jeżeli jednak w grę wchodzą wyłącznie kosmetyczne zmiany, zaskakująco dobre efekty możemy uzyskać dobierając wyłącznie niewielkie dodatki, takie jak lampy, poduszki czy ozdoby, które możemy wymieniać zdecydowanie częściej.

Przeczytaj również: Wnętrze „ocieplone” meblem
sofa

fot. sofa

Ciepły dotyk
Oprócz odpowiednio dobranych barw, ważne są także zastosowane faktury mebli i dodatków. Jeśli celem jest ocieplenie wnętrza i nadanie mu przytulnego charakteru, najlepiej sprawdzą się meble tapicerowane, które w odróżnieniu od lakierowanego drewna, tworzywa czy nawet obić skórzanych, dodadzą pomieszczeniom cech, o które nam chodzi. Tkaniny w jesiennych wnętrzach odgrywają szczególną rolę nie tylko w charakterze obić. Również zasłony, czy dywany potrafią zdziałać cuda nawet w mieszkaniach wykończonych w surowym stylu. Warto więc poeksperymentować z tkaninami, które szczególnie jesienią będą w stanie otulić domowników swoim klimatem. Wśród tkanin, swojego rodzaju renesans przeżywają ostatnio dywany, które po okresie królowania w polskich salonach, na pewien czas popadły w niełaskę. Obecnie dostępne wzory w niczym nie przypominają reliktów dawnych czasów i potrafią skutecznie odmienić wnętrza, nie rujnując przy tym domowego budżetu.

Tapicerowane meble i wykończone tkaninami dodatki doskonale współgrają z naturalnym tworzywem, jakim jest drewno. Stosowane na podłogach i do wykończenia mebli przestało się już kojarzyć z popularną dawniej boazerią, odzyskując status luksusowego surowca. Szczególnie modne ostatnio stają się meble wykonane z nieobrobionego drewna, otwarcie ukazującego swoją szlachetną fakturę. Na rynku pojawia się coraz więcej interesujących projektów nieobronionych stołów, krzeseł czy ław pokrytych jedynie bezbarwnym lakierem, które nadają wnętrzom niepowtarzalnej atmosfery.

meble do sypialni

fot. meble do sypialni

Więcej światła
Ostatnim, choć nie najmniej ważnym obszarem, który pozostawia spore pole do manewru jest oświetlenie. Często od tego, jakiego rodzaju lampy zastosujemy w naszych wnętrzach w dużej mierze zależy finalny efekt. Planując ciepły, przytulny klimat warto postawić na możliwie najwięcej niewielkich źródeł światła, w miejsce jednego, potężnego żyrandola. Liczne lampy, kinkiety oraz punktowe źródła światła o niewielkiej mocy, potrafią nadać pomieszczeniom niemal magicznego charakteru. Należy jednak unikać popularnych ostatnio diod LED, które przynoszą najczęściej efekt odwrotny do zamierzonego.

dekoracje

fot. dekoracje

Oczywiście sezonowe zmiany w mieszkaniu, nie muszą pociągać za sobą gigantycznych budżetów. Jeśli więc w danym przypadku cena gra istotną rolę, wciąż mamy do dyspozycji szereg dodatków, które generują znacznie więcej przytulnego klimatu niż kosztów. Zawsze możemy pokusić się o kilka ozdobnych poduszek z miękkich materiałów, jak aksamit czy bawełna, narzutę na łóżko, pled lub koc. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)