Nowoczesne projekty domów piętrowych

Modna na płaskie budownictwo zdominowała współczesną architekturę. Na osiedlach przeważają parterowe domki, które swoim wyglądem przypominają szlacheckie dworki. Jednak piętrowe budynki są o wiele bardziej funkcjonalne i sprawdzają się, kiedy działka jest zbyt wąska, aby wybudować okazałą rezydencję.

dom z balkonem

fot. dom z balkonem

Przeczytaj również: Ściana jednowarstwowa

Prostopadłościenny dom z płaskim dachem

Piętrowy dom nie musi mieć spadzistego dachu z kominem. Coraz częściej projektanci stawiają na prostopadłościenną bryłę i idealnie płaski dach. Nie każdemu taki projekt odpowiada pod względem wizualnym, chociaż z pewnością jest funkcjonalny i pomieści cztero- lub pięcioosobową rodzinę. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając taki budynek? Ważne jest dopilnowanie, aby w projekt obejmował bardzo dobry system odprowadzania deszczówki. Płaski dach niestety może stać się idealnym miejscem do gromadzenia wody opadowej, co w konsekwencji w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do przemakania stropu i zalewania sufitu na pierwszym piętrze. Inną istotną kwestią jest zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego w miejscu, w którym zamierzamy kupić działką budowlaną. Prostopadłościenny dom będzie wyróżniał się spośród wysokich, dwupiętrowych budynków ze spadzistym dachem.

duży, dwupiętrowy dom z tupilanami

fot. duży, dwupiętrowy dom z tupilanami

Symetria i klasyczny wygląd budynku

Piętrowe domy nie muszą wyglądać monumentalnie. Ciekawe są projekty, nawiązujące do amerykańskiego stylu kolonialnego. Dom jest symetryczny, a piętro zaprojektowane zostaje wyłącznie nad centralną częścią budynku. Spadzisty dach umożliwia zbudowanie tarasu dookoła domu – zyskujemy więc przestrzeń, gdzie możemy spędzać ciepłe wieczory i popołudnia. Bardzo często w takich projektach garaż wkomponowany jest w bryłę budynku, dzięki czemu całość elegancko się prezentuje. Tego typu budynki łączą klasyczny wygląd i nowoczesne podejście do budownictwa.

Przykładowe projekty domów piętrowych znajdziesz także na stronie Archipelag.pl

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)