Patery na owoce – czyli modny pomysł na kolorowy stół

misa

fot. misa

Kiedyś na stole w jadalni leżał dziergany obrus, pamiętający czasy pra-pra-babci, a na nim wdzięcznie prężył się kryształowy, często dość brzydki i toporny wazon. Warunkiem jednak, by ten miał się gdzie puszyć, był odpowiednio duży stół. I tak kolejne pokolenia obskubywały rąbek pra-babcinego obrusa i z niechęcią polerowały pełną załamań kryształową maszkarę. Szczęśliwy był ten, kto miał mały stół, albo wcale nie posiadał jadalni. Choć, względne to szczęście, bo wzrok takiego delikwenta często padał na równie brzydką ceratę na kuchennym stole. Też niezbyt atrakcyjna alternatywa.

patery

fot. patery

Przeczytaj również: Oliwkowy boss kuchennego gangu
patery

fot. patery

Wspomniawszy z nostalgią czasy PRLu, możemy przenieść się ku kolorowej, designerskiej, pełnej rozmachu i wdzięku współczesnej jadalni, strojnej w oryginalne patery na owoce (link) najsłynniejszych producentów. Patera na owoce stała się trendy z racji czasów obfitości – teraz można kupić i wyeksponować na ładnej paterze owoce z każdego zakątka świata. Trudno więc się dziwić wspomnianym przez nas czasom PRLu, że pater na owoce nie kochały, bo, najzwyczajniej w świecie, nie było w polskich sklepach i na bazarach egzotycznych owoców. Chyba, że ktoś gdzieś zdobył plastikowe imitacje, które mogły bezpiecznie na stole poleżeć. Wtedy patera, a i owszem, miała rację bytu. Kiedyś prawdziwe owoce nie uchowałyby się nawet godziny, pożarte przez złaknionych witamin domowników.

patera

fot. patera

patera

fot. patera

Skoro obecnie jest owoców do wyboru i do koloru, tyleż samo jest i pater. Głębokie, płytkie, proste, fantazyjne, drewniane, stalowe, z tworzywa – jaka się komu wymarzy, taka zagości na jego stole. Światowi producenci – m.in. marki Bugatti (Bugatti – patery Ninna Nanna (link)), Skagerak Denmark (Skagerak Denmark – patery Frame (link)), Blomus (Blomus – patera Ondea (link)), MENU (Patery MENU – Dropp! (link)), czy Legnoart (Legnoart – patery Snowflake (link))– rozpieszczają miłośników owoców swoimi, często bardzo ciekawymi w formie, paterami. Design łączy się z naturą, tworząc nie tylko wysublimowaną ozdobę, ale i wyjątkowo wymowny element jadalni. Bo owoce od wieków symbolizują dobrobyt, witalność, zamożność domu. Dzięki współczesnym paterom jadalniany stół zmienia oblicze, stając się przestrzenią, wokół której chętniej i częściej krążą, podjadający pyszności domownicy.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)