Własne mieszkanie – nie lada wyzwanie

kredyty

fot. kredyty

Nowe mieszkanie to najczęściej nie tylko spełnienie marzeń, ale i zobowiązana na lata. Procedura kupna własnych czterech ścian wydaje się nie do przejścia, a kredyt hipoteczny – pętlą na szyi. Jak przebrnąć przez gąszcz działań i dokumentów potrzebnych do zakupu własnego mieszkania?

Projekt M3
Formalności, które tak nas przerażają, wystarczy jedynie racjonalnie zaplanować i systematycznie realizować. Szybkość realizacji „Projektu Mieszkanie” zależy w dużej mierze od ich kompletności. Niektóre z nich, jak np. zaświadczenie z pracy o zarobkach, dla większości banków ważne jest jedynie przez 30 dni. Inne zależą od statusu i sytuacji kredytobiorcy. Ponadto, biorąc kredyt hipoteczny, należy przedstawić dokumentację nieruchomości, której miałby on dotyczyć. Na wstępnym etapie zakupu mieszkania priorytetem będzie ocenienie naszej zdolności kredytowej. To pierwsze zadanie dla doradcy finansowego, który wybierze najlepszą opcję finansowania – mówi Monika Tobolewska z firmy Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni.

Pokaż, na co cię stać
Kiedy już oszacujemy, jaką ratę możemy płacić, przed nami najprzyjemniejsza cześć naszego wyzwania – wybór mieszkania. Rynek wtórny czy pierwotny – jest to pierwsze pytanie pojawiające się przy wyborze konkretnego „M”. Czynników decydujących jet jednak więcej – od lokalizacji i ceny, poprzez standard wykończenia, aż do układu pomieszczeń i ich funkcjonalności. Jeśli już wybraliśmy, możemy podpisać przedwstępną umowę sprzedaży, wpłacając zadatek lub zaliczkę. Warto przy tej okazji spisać akt notarialny – jest to dokument, który z jednej strony wiąże mocniej obie strony, ale z drugiej pozwala klientowi na dochodzenie swoich praw w sądzie – doradza Monika Tobolewska.

Wolnoć Tomku w swoim domku
Kolejnym etapem jest złożenie wniosku kredytowego. Terminy jego rozpatrywania są różne, ale przeważnie wszystko jest jasne po upływie 3-4 tygodni. Warto jednak dać sobie dodatkowo dwa tygodnie w zapasie. Jest to ważne przy ustalaniu daty umowy kupna-sprzedaży.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania z rynku wtórnego lub nowego lokum, które jest już wybudowane, możemy już się urządzać. Teraz będzie nas już tylko czekać wykończenie nowego mieszkania i wymarzona przeprowadzka.

Gdy wydaje się, że to już koniec formalności, należy pamiętać o dostarczeniu do banku odpisu z księgi wieczystej z wpisaną hipoteką na rzecz banku. To pozwoli na obniżenie kosztu kredytu przez bank – dodaje Monika Tobolewska.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)