Wrocław – mieszkanie na wynajem – czy to się opłaca?

osiedle

fot. osiedle

Zyski z wynajmu mieszkania wynoszą we Wrocławiu około 4-4,7 procenta w skali roku, wynika z wyliczeń WGN oraz Pulsu Biznesu. To więcej niż mogą przynieść nisko oprocentowane obecnie lokaty.

Zobacz również: Izolacja przed wodą

Zdaniem analityków, średnia cena czynszu w stolicy Dolnego Śląska wynosi około 35 złotych za metr kwadratowy, a czynsz z wynajmu mieszkania może być wyższy od raty kredytu hipotecznego, zaciągniętego na jego zakup. To dobra wiadomość dla kupujących mieszkania.
Choć moment na inwestycję tego typu wydaje się korzystny, warto dokładnie obliczyć koszty i skalkulować ryzyko – mówi Jakub Orski z WPBM Mój Dom.

Jak obliczyć rentowność
Roczny przychód z wynajmu mieszkania możemy oszacować mnożąc 35 złotych przez liczbę metrów kwadratowych, a otrzymaną kwotę przez liczbę miesięcy w roku, przez które mieszkanie będzie wynajmowane. Następnie od wyniku odejmujemy podatek (8 procent) oraz czynsz i opłaty za media, które poniesiemy przez 12 miesięcy. Na 50-metrowym mieszkaniu we Wrocławiu można zarobić w ten sposób około 10 tysięcy w skali roku.

Jak ograniczyć ryzyko
W przypadku kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, bezpieczniej będzie zaciągnąć go w złotówkach, czyli tej samej walucie, w której zarabiać będzie dla nas mieszkanie. Pozwoli to ograniczyć ryzyko kursowe. W kalkulacji kosztów warto uwzględnić i oszacować planowane podwyżki opłat za media. Niektóre informacje tego typu są ogólnodostępne. Wiadomo np., że MPWiK planuje podnosić ceny do 2018 roku. Warto uwzględnić także amortyzację mieszkania i fakt, że co 5-10 lat potrzebne może być jego odświeżenie.

Jakie mieszkania najlepiej się wynajmują
Kluczowe parametry dobrego mieszkania na wynajem to oddzielna kuchnia i lokalizacja blisko centrum – mówi Jakub Orski. – Mieszkania z oddzielną kuchnią wynająć można większej liczbie osób, niż te w których kuchnia połączona jest z otwartym salonem. Z racji, że wielu wynajmujących to studenci, warto skupić się na lokalizacjach w centrum oraz z dobrym dojazdem na wyższe uczelnie. Sporą popularnością cieszy się także wynajem mieszkań dla pracowników firm. Najłatwiej wynająć jest mieszkanie 2- lub 3-pokojowe. Nieco trudniej kawalerkę, najtrudniej zaś 4-pokojowe.

Poznaj ofertę wrocławskich inwestycji zrealizowanych jak i będących w trakcie budowy na tej stronie

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)