Wykończenie wnętrz – co warto wiedzieć?

Klienci, którzy zdecydowali się nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym, stają przed wyborem – wykończyć mieszkanie na własną rękę, czy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz lub ekipy mającej w swojej ofercie wykończenia pod klucz. Jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań i co warto wiedzieć zanim wybierzemy którąś z opcji?

Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

fot. Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

Przeczytaj również: Wybieramy stół do jadalni

Osobom kupującym mieszkanie od dewelopera najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykończenie wnętrz na własną rękę. Osobiste zaangażowanie w urządzanie pozwala nam na pełną kontrolę domowego budżetu, dowolny wybór materiałów, a także nadzór nad pracą ekipy remontowej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że samodzielne wykończenie mieszkania to prawdziwe wyzwanie dla osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Ilość prac, które trzeba zrealizować, jest niestety duża i przyjdzie nam zmierzyć się ze sporządzeniem projektu wystroju wnętrza, oświetlenia, elektryki, z wyborem odpowiedniej ekipy i nadzorem nad nią. Należy także spodziewać się, że niemal na każdym etapie prac będziemy stawać przed dużym wyborem materiałów wykończeniowych i różnego rodzaju rozwiązań, które trzeba dostosować do domowego budżetu. Ponadto remont może się opóźnić, wydarzą się pomyłki i awarie. Jeśli więc nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie aranżacji wnętrz, skutki złych decyzji mogą nas dość dużo kosztować.
Zmiana stylu życia Polaków na początku XXI wieku sprawia, że większość aktywnych zawodowo osób nie jest w stanie poświęcić całego swojego wolnego czasu na realizację tego przedsięwzięcia.

Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

fot. Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

Doskonałym pomysłem dla tych, którzy nie mogą poświęcić swojej uwagi i energii na samodzielne wykończenie mieszkania, jest skorzystanie z usług architekta wnętrz. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi, w ramach której architekci przygotowują projekty funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżacji wnętrza, oświetlenia, energetyki oraz wizualizacje 3D. Oferują także pomoc przy wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz nadzór na realizacja projektu. Niektórzy architekci na stałe współpracują z własnymi, sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, co gwarantuje wysoką jakość i komplementarność usługi. Zlecając wykończenie domowego wnętrza profesjonalistom, możemy także zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych materiałów. W przypadku świadczonej nam usługi wynosi on bowiem 8%, natomiast przy zakupach realizowanych na własną rękę trzeba zapłacić podatek w wysokości 22%. Warto wiedzieć, że możliwość odzyskania VAT-u nie obejmuje wszystkich rodzajów zakupionych materiałów, a dodatkowo jest czasochłonna i wymaga dopełnienia wielu formalności.

Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

fot. Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

Przeczytaj również: Systemy kuchenne jak w spiżarni

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że indywidualna praca architekta także odpowiednio kosztuje. Prócz konieczności poniesienia dodatkowych kosztów, wiele osób do korzystania z usług firm wnętrzarskich zniechęca obawa o ich nierzetelność lub brak kompetencji. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto skorzystać z polecenia znajomych lub krewnych, którzy mogą zarekomendować nam zaufanych architektów wnętrz i ekipy budowlane.

W ostatnim czasie, dość dużą popularnością cieszą się także oferty wykończenia pod klucz, proponowana przez deweloperów przy zakupie mieszkania. Na czym to polega? Deweloperzy podpisują umowy z wyspecjalizowanymi firmami, zajmującymi się wystrojem wnętrz, które przygotowują ofertę wykończenia mieszkań na danym osiedlu. W ramach takiej usługi kupujący mogą wybierać materiały wykończeniowe z kilku specjalnie przygotowanych pakietów. W Mozaice Mokotów staramy się dać klientom szeroki wybór, proponując trzy odrębne standardy wykończenia, a także możliwość wprowadzenia indywidualnych zmian w ich ramach – mówi Justyna Kałuża, Business Manager w Layetana Developments Polska. Kupujący coraz chętniej korzystają z takiej oferty, ponieważ daje ona dużą oszczędność czasu oraz funduszy, gwarantując jednocześnie fachową obsługę – dodaje Kałuża.

Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

fot. Wizualizacja wnętrz osiedla Mozaika Mokotów

Różnice między proponowanymi przez deweloperów standardami wykończenia polegają przeważnie na zastosowaniu materiałów z różnych segmentów cenowych, tak by dostosować ofertę do możliwości finansowych każdego klienta. W zakres takich pakietów można znaleźć malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek zamków, a także układanie płytek ceramicznych i drewnianych podłóg. Klienci dostają od nas gwarancję na materiały oraz realizację usługi. Dzięki temu oszczędzają dużo pieniędzy i czasu oraz nie muszą osobiście angażować się w nadzorowanie i koordynację prac wykończeniowych. Doświadczenie w zrealizowaniu ponad 220 mieszkań pozwala na wykonywanie prac w terminie, w ustalonym budżecie oraz w wysokiej jakości – mówi Agnieszka Zaranek z wnętrzarskiej firmy Decoroom, obsługującej mieszkańców inwestycji Mozaiki Mokotów.

Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie prac na własną rękę, w porównaniu z wykończeniem mieszkania pod klucz nie jest znacząco tańsze. Hurtowy zakup materiałów do wielu mieszkań na osiedlu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a więc i finalnej kwoty płaconej przez klienta. Do zalet wykończenia mieszkania przez dewelopera także trzeba zaliczyć możliwość łatwego i precyzyjnego oszacowania całościowych kosztów przedsięwzięcia, ponieważ firmy deweloperskie wyceniają taką usługę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania – w zależności od wybranego przez klienta standardu jest to stawka ok. 600-1300 PLN za metr kwadratowy. Prosta wycena ułatwia także finansowanie – jest to istotne zwłaszcza dla mieszkańców biorących kredyt hipoteczny, którzy w ramach jednej umowy kredytowej mogą sfinansować zarówno zakup mieszkania jak i jego wykończenie. Z drugiej strony, warto mieć na uwadze fakt, że korzystanie z gotowych, proponowanych standardów nie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących niepowtarzalne i designerskie rozwiązania.

Podejmując decyzję o wyborze opcji wykończenia własnego mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takie jak zasobność portfela, ilość wolnego czasu oraz wiedza na temat urządzania wnętrz. Możliwości jest wiele. Decyzja powinna być przemyślana, ponieważ w ostatecznym rozliczeniu liczy się nie tylko cena, ale także komfort codziennego życia, indywidualne poczucie estetyki i nasze dobre samopoczucie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)