X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak urządzić funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię?

kuchnia
Aranżację kuchni należy dobrze zaplanować, ponieważ jest to kosztowna inwestycja. Innowacyjne rozwiązania zapewnią efektywnie wykończenie i wyposażenie mebli, a prawidłowe rozmieszczenie urządzeń w pomieszczeniu ułatwi wykonywanie czynności podczas przyrządzania posiłków i utrzymanie porządku.


Krok 1 - Oszacuj swoje potrzeby
W pierwszej kolejności należy określić nasze potrzeby i styl życia, jaki prowadzimy. Entuzjaści dobrze przyprawionych, smażonych dań powinni zlokalizować kuchnię w zamkniętym pomieszczeniu. Powierzchnie mebli powinny być gładkie i łatwo zmywalne, a pomieszczenie dobrze wentylowane.

Zupełnie inaczej będzie wyglądała kuchnia osób stołujących się w mieście, a jeszcze inaczej zwolenników przyrządzania wszystkich posiłków w domu. Niemniej jednak są to kluczowe preferencje do dalszego rozplanowania mebli i urządzeń w pomieszczeniu.

Krok 2 - Zaplanuj swoją kuchnię
kuchniaAby dobrze zaplanować aranżację kuchni należy zacząć od dokładnego zmierzenia pomieszczenia. Przy rozmieszczaniu podstawowych urządzeń zachowaj tzw. ciąg technologiczny. Za idealny układ funkcjonalny, niezależnie od wielkości kuchni, uważa się trójkąt roboczy zgodny z procesem przygotowywania posiłków. Jego wierzchołki to trzy podstawowe sprzęty: lodówka, zlewozmywak i kuchenka (przygotowując posiłek najpierw sięgamy do lodówki po produkty, myjemy je, na blacie przygotowujemy, a następnie gotujemy). W szczegółowym planie kuchni taki trójkąt, przypomina bardziej rozbudowany wielokąt, ale zasada pozostaje niezmienna. Dla zachowania ergonomii, pomiędzy miejscami, przy których najczęściej pracujemy, powinny być stosunkowo małe i porównywalne odległości (nie większe niż 210-270 cm). Takie odległości są osiągalne tylko wtedy, gdy punkty nie są ustawione w jednej linii. Jednocześnie zadbajmy by odległości pomiędzy sprzętami nie były zbyt małe – musimy mieć zapewnioną przestrzeń do pracy, a także miejsce, gdzie można odłożyć i przechować produkty. Dlatego zdecydowanie polecany jest układ mebli w kształcie litery L lub U.„W przypadku dużych kuchni należy unikać zbyt dużych odległości pomiędzy urządzeniami kuchennymi. By tego uniknąć, lepiej podzielić kuchnie na strefy – roboczą i jadalnię” – mówi Renata Jeziorowska, architekt w salonie MEGA MEBLE.

kuchnia
A może wyspa kuchenna?
Wyspa kuchenna najlepiej sprawdza się w aranżacji dużej kuchni, bądź aneksu kuchennego otwartego na salon. Umożliwia ona jednoczesną pracę kilku osobom. Z tego względu wyspa kuchenna jest szczególnie polecana rodzinom wieloosobowym, ponieważ w przygotowaniu posiłku mogą uczestniczyć dzieci.

Krok 3 - Znajdź miejsce na wszystkie niezbędne produkty
Pojemne szafki

Wszystkie akcesoria kuchenne, urządzenia AGD, naczynia i produkty spożywcze powinny mieć swoje miejsce w szafkach, na blacie i w szufladach. W tym celu dobrze jest wykonać dokładny rysunek, na którym wpiszemy ołówkiem, co będziemy trzymać w poszczególnych szafkach. Nowoczesne rozwiązania wyposażenia mebli kuchennych, takie jak pojemne i w pełni wysuwane szafki cargo, szafki narożne, pojemniki i przegródki do szuflad, pozwolą efektywnie wykorzystać do przechowywania nawet trudno dostępne zakamarki.

Sprytne szuflady
mebleW aranżacji kuchni ważną rolę odgrywają szuflady. Są coraz większe, dłuższe (czasem ponad 1 m) i wytrzymują ładunek nawet do 80 kg. Wnętrze szuflady może być dzielone na stałe albo przy pomocy regulowanych przegródek, które ułatwią utrzymanie w nich porządku. Bogatą ofertę szuflad oraz niezliczonych możliwości przechowywania produktów oferuje marka Atrii, której meble można zamówić w salonie MEGA MEBLE.

Wysoka zabudowa
Wysoka zabudowa sprawdza się dużo lepiej jako przestrzeń magazynowa niż typowe rzędy górnych i dolnych szafek. W przypadku niewielkich kuchni, możemy pokusić się o zamontowanie rolet maskujących oferowanych przez markę Atrii, montowanych do szafek wiszących. Przed rozpoczęciem pracy na blacie podsuwamy je do góry i odsłaniamy blat. Po skończonej pracy zsuwamy je w dół i zakrywamy cały bałagan.

Krok 4 - Ruszamy na zakupy
Na zakupy wybieramy się z dokładnym rysunkiem w ręku. Na początek warto porównać oferty w Internecie. Ciekawe rozwiązania, dostępność, czas oczekiwania – każda dodatkowa informacja jest ważna. Po podjęciu wstępnej decyzji wybierzmy się do sklepu na rekonesans. Obejrzyjmy meble, zwróćmy uwagę na ich jakość i wykonanie.

Bo liczy się jakość
W kuchni liczy się jakość. Meble muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości które wytrzymają lata pracy. Ważną rolę odgrywają także okucia, a więc prowadnice szuflad, zawiasy drzwiczek, mechanizmy ułatwiające podnoszenie frontów w górnych szafkach. Wygodnym rozwiązaniem jest system samodomykania, dodatkowe oświetlenie wewnątrz dużych szaf czy opcja elektrycznego wspomagania. Bardzo dobrej jakości meble kuchenne, zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym, oferuje marka Rad-Pol. Kuchnie są dostępne w salonie MEGA MEBLE.

Jeżeli jesteśmy pewni swojego wyboru, przedyskutowaliśmy wszelkie za i przeciw, dokonajmy zakupu!
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kuchenne
2012-08-28 10:49:52
Tagi do artykułu: kuchnie | wyspa kuchenna | szafki | przechowywanie | meble kuchenne
 
Powiązane galerie:
Galeria Kuchnie Kuchnie Galeria Stoły Stoły    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Funkcjonalne szafki kuchenne

meble kuchenne
W trakcie codziennej krzątaniny po kuchni, wykonujemy wiele czynności jednocześnie. Istotne jest więc, by wszystkie przybory i produkty miały swoje miejsce i były łatwo dostępne. Przemyślane ustawienie wyposażenia to jednak tylko jeden z czynników, decydujących o komforcie przygotowania posiłków.

Kuchnie na wymiar Senso Kitchens

meble kuchenne
Wnętrze kuchenne stanowi centrum całego domu czy mieszkania, dlatego wymaga wyjątkowej uwagi i starannie dobranego wyposażenia. Ponadto pomieszczenie to coraz częściej staje się miejscem spotkań.

Sprytna kuchnia

kuchnia
W kuchni nie liczy się tylko jej piękny wygląd, ale także funkcjonalność. Poza eleganckimi frontami kuchennymi kamiennymi blatami powinniśmy zadbać o specjalistyczne organizery w szafkach i szufladach, które ułatwią nam codzienne prace kuchenne i pomogą w utrzymaniu porządku. Nie należy także zapominać o ergonomicznym rozlokowaniu sprzętu AGD oraz szafek.

Porządek, estetyka i ergonomia przestrzeni kuchennej

kuchnia
W szafkach kuchennych modelu Torino mieści się wręcz niewyobrażalna ilość artykułów spożywczych i akcesoriów kuchennych– szacuje się, że jest to ok. 150 kilogramów!