X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Tradycyjny czy nowoczesny – jaki projekt domu piętrowego wybrać?

Większość projektów architektonicznych opracowuje się dziś w taki sposób, aby domy piętrowe były jednocześnie komfortowe, oszczędne i przyjazne dla środowiska. Decydując się na konkretny styl architektoniczny, możesz jeszcze lepiej dopasować przestrzeń do potrzeb i gustów mieszkańców.


Dom nowoczesny – nie tylko dla miłośników designu

Architekci nie boją się łączyć różnych materiałów i stawiać na proste formy geometryczne. Przy projektach domów piętrowych również podążają za modą. Nowoczesne budynki charakteryzują się płaskim lub pochyłym dachem i przeszklonymi ścianami, które gwarantują dostęp do naturalnego światła. Przestronny układ pomieszczeń pozwala zagospodarować strefy zgodnie z indywidualnymi preferencjami.


W domach nowoczesnych dominuje jednolita kolorystyka elewacji przełamana innym materiałem. Najczęściej stosuje się gładki tynk połączony z drewnianymi lub kamiennymi płytami. Właśnie taki styl reprezentuje projekt EX 10 II (z wiatą) soft od Pracowni Projektowej Archipelag. Prosta bryła najlepiej harmonizuje z otoczeniem pełnym zieleni, ale dobrze wpisuje się również w krajobraz miejski.
nowoczesny dom Archipelag 1


Dom tradycyjny z myślą o wygodzie mieszkańców
Zupełnie inaczej wyglądają domy tradycyjne – uwagę przykuwa duża liczba elementów i bardziej rozbudowana konstrukcja. Budynki w tym stylu są zwykle uporządkowane, mają symetryczny układ okien z podziałami oraz wykorzystują naturalne surowce (np. drewno, kamień). Dach jest zwykle pochyły i pokryty ceramicznymi lub cementowymi dachówkami.


Domy piętrowe nawiązujące do tradycji najczęściej spotyka się w jasnej, stonowanej kolorystyce. Wyglądają elegancko, a jednocześnie są przytulne i funkcjonalne. Projektem spełniającym oczekiwania osób, które cenią sobie zarówno ciekawy wygląd, jak i codzienną wygodę jest na przykład Antalka od Pracowni Projektowej Archipelag. Budynek mieszkalny wyróżnia się spójnym zestawieniem materiałów na zewnątrz i praktycznym układem pomieszczeń w środku.


nowoczesny dom Archipelag 2


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy parterowe
2017-08-25 10:28:59
Tagi do artykułu: dom, projekt domu
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Dom energooszczędny 1

Funkcjonalne projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda zastosowanie paneli słonecznych, pomp ciepła lub wentylacji mechanicznej zwiększa koszty budowy, ale inwestycja w innowacyjne rozwiązania z pewnością opłaci się już po kilku latach. Mieszkańcy mogą mieć także pewność, że chronią środowisko naturalne, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Na jakie projekty energooszczędnych domów warto zwrócić uwagę?
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
 
    Najlepsze projekty domów