X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ekonomiczne podejście do budowy domu

Marzysz o własnej nieruchomości, ale martwisz się budżetem? Niepotrzebnie. Kwestie finansowe wcale nie muszą przekreślać planów budowy domu jednorodzinnego. Warto uzbroić się w kartkę i ołówek, aby z ekonomicznym nastawieniem podejść do wyboru odpowiedniego projektu. Jak to zrobić?


Dom dopasowany do potrzeb

W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć potrzeby domowników, aby dostosować do nich przyszłe zagospodarowanie przestrzeni. Budowa domu to przecież poważna decyzja, a wybrane pomieszczenia mają służyć mieszkańcom przez długie lata. Im prostsza konstrukcja i mniej pokoi, tym taniej uda się zrealizować projekt.


Po określeniu własnych preferencji dobrze jest zaplanować dostępny budżet i przekalkulować, czy będzie nas stać na utrzymanie konkretnej nieruchomości. Zanim przystąpimy do wyboru konkretnego projektu domu parterowych, rozejrzyjmy się za odpowiednią działką budowlaną. Wielkość i ukształtowanie terenu ma ogromny wpływ na planowanie konstrukcji budynku.
Projekt domu ma znaczenie
Wydatki można zmniejszyć na każdym etapie planowania budowy, ale to wybór projektu ma największe znaczenie. Zależnie od tego, czy decydujemy się na dom parterowy, czy może na dom z użytkowym poddaszem, koszty realizacji będą różne. Przy wyższych budowlach sporo pieniędzy pochłoną zastosowane technologie oraz użyte materiały. Niższe nieruchomości staną się natomiast droższe dopiero podczas późniejszej eksploatacji.


ekonomiczny dom 1


W każdym przypadku warto zdecydować się na dom o jak najprostszej bryle. Dobrym przykładem nowoczesnej i zwartej konstrukcji, która pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i energię jest projekt E1 II ECONOMIC od Pracowni Projektowej Archipelag. Budynek jest nie tylko elegancki, ale i w pełni funkcjonalny.


ekonomiczny dom 2


Wybór padł na jednopoziomowy budynek? Projekt domu parterowego również doskonale się sprawdzi. Układ pomieszczeń został opracowany z myślą o wymagających domownikach. Łączy w sobie ergonomiczność i tradycję.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projekty domów
2017-08-18 09:50:19
Tagi do artykułu: projekty domów
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
dom wiata 1

Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Planując budowę garażu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania - czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.
 
    Najlepsze projekty domów