X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dlaczego warto wybrać mały dom parterowy zamiast mieszkania w bloku?

Nie każdy potrzebuje 100 m2, aby poczuć się dobrze i pomieścić wszystkie swoje rzeczy. Niektórzy z różnych względów wybierają mniejsze przestrzenie. Warto jednak przemyśleć wybór małego domu parterowego. Jakie są jego plusy i dlaczego należy rozważyć budowę takiego budynku zamiast kupować mieszkanie w bloku?Brak problemu z parkowaniem
Osób zmotoryzowanych nieustannie przybywa. W pobliżu nowych inwestycji brakuje natomiast miejsc parkingowych. Deweloper jest co prawda zobowiązany do zapewnienia mieszkańcom bloku odpowiedniej liczby miejsc postojowych, jednak przeważnie znajdują się one w garażu podziemnym i jeśli chcemy z nich korzystać, musimy kupić je na własność.


Dom parterowy mały 1


W przypadku budowy małego domu parterowego, nie musimy się martwić kwestią postoju. Możemy wybrać projekt z garażem lub zadaszoną wiatą, pod którą będzie mogło stać zaparkowane auto. Takie rozwiązania proponuje Pracownia Projektowa Archipelag, np. w projekcie domu Astrid G2.
Własny dom to większa swoboda
Nawet jeśli będziesz miał tak wąską działkę, że z okna zobaczysz, co Twój sąsiad ogląda w telewizji, zyskujesz pewną swobodę. Nie mieszkasz z kimś ściana w ścianę, więc jeśli puścisz sobie głośniej muzykę, nie będziesz przeszkadzał innym mieszkańcom. Przy granicy działki możesz posadzić drzewa i wysokie krzewy, np. tuje, dzięki którym zasłonisz się i uzyskasz prywatną przestrzeń.


Dom parterowy mały 2


Energooszczędność bez konieczności zgody wspólnoty
Budując dom, możesz zdecydować się na energooszczędne rozwiązania. Należą do nich pompy ciepła i panele fotowoltanicze – są one droższe niż tradycyjne systemy grzewcze, ale poniesiona inwestycja opłaca się po kilkunastu latach. Decyzję o zastosowaniu nowoczesnych technologii podejmujesz samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania, przede wszystkim będziesz musiał zaakceptować sposób ogrzewania zaproponowany przez dewelopera, a na wdrożenie innych rozwiązań potrzeba będzie decyzja wspólnoty. Zastanów się, czy wolisz podejmować indywidualne decyzje, czy zgadać się na wolę większości.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii parterowe do 100 m2
2017-03-07 10:38:24
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
Mały dom z garażem2

Projekty małych domów z garażem – dla kogo jest to rozwiązanie idealne?

Wybierając projekt domu, najczęściej kierujemy się takimi czynnikami jak: wielkość działki budowlanej, koszty budowy, liczba członków rodziny, plan zagospodarowania przestrzennego, obecne i przyszłe potrzeby mieszkaniowe. Decyzja nie należy więc do najłatwiejszych, ponieważ należy przemyśleć wiele kwestii. Czy warto zainteresować się projektem małego domu z garażem? Do kogo kierowane są takie rozwiązania architektoniczne?
 
    Najlepsze projekty domów