X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekty domów z poddaszem użytkowym


Domy parterowe mają swoje plusy oraz minusy. Wybierając jednopoziomowy budynek, oszczędzamy na kosztach ogrzewania, nie ponosimy wydatków związanych z instalacją schodów, barierek i dodatkowych wsporników. Jednak jeśli zależy nam na dużej powierzchni, będziemy musieli przejrzeć rozłożyste projekty domów oraz znaleźć dość dużą działkę budowlaną. I tutaj sprawdzają się budynki z poddaszem użytkownym, które można dowolnie zagospodarować.


domCo na poddaszu użytkowym?

Zagospodarowanie poddasza może stanowić pewne wyzwanie. Przestrzeń, którą będziemy w stanie wykorzystać, będzie zależała od koncepcji projektanta. Jeśli wybierzemy dom ze spadzistym dachem, na poddaszu powstaną pomieszczenia ze skosami. To może nieco utrudnić aranżację, ale także będzie stanowiło możliwość do wprowadzenia kreatywnych rozwiązań. Projekty domów z poddaszem użytkowym będą także uwzględniały okna dachowe, które są droższe, ale dzięki nim można zyskać przytulny klimat w pokoju.

garażNa poddaszu można zaplanować pokój dla dziecka, sypialnię z garderobą, gabinet, pralnię z prasowalnią. Kiedyś bardzo popularne były strychy, na których suszyło się pranie i gdzie przechowywało się sezonowe dekoracje. Jeśli zależy Ci na takiej przestrzeni, na poddaszu możesz wydzielić pomieszczenia gospodarcze – tam powinieneś pomieścić wszystkie swoje rzeczy, których nie wykorzystujesz na co dzień.

Schody na poddasze

Przeszkodą w wyborze projektu domu z poddaszem użytkowym jest konieczność montażu schodów, które niestety stanowią znaczny koszt. Wybór miejsca, gdzie będą znajdowały się schody także może stanowić pewien problem. Zajmują one sporą przestrzeń, która może zostać przeznaczona na kanapę czy kolejną szafę przesuwną. Na szczęście kreatywni projektanci mają wiele pomysłów na zagospodarowanie klatki schodowej. Wolne miejsce pod schodami można wykorzystać na przechowywanie rozmaitych rzeczy.

Pamiętaj, że projekty domów z poddaszem użytkowym uwzględniają miejsce na schody prowadzące na piętro. W biurze architektonicznym możesz więc wybrać, który dom spełnia twoje oczekiwania i potrzeby. Kiedy już rozpoczniesz budowę, nie będziesz mieć możliwości zmiany planów architekta.

Poddasze użytkowe z tarasem

Poddasze może zostać także przeznaczone na otwarty lub zamknięty taras (oranżerię). Jeśli boisz się, że budynek z balkonem na piętrze będzie wyglądał nieestetycznie, to przeglądnij projekty domów. Wielu architektów przygotowuje ciekawe rozwiązania, które prezentują się znakomicie. Na tarasie będziesz mógł spędzać ciepłe, letnie wieczory, relaksując się i delektując wolnym czasem.
Zobacz więcej na: Projekty domów
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projekty domów
2016-07-12 15:58:16
Tagi do artykułu: kosztach ogrzewania | okna dachowe | pomieszczenia gospodarcze | schodów | poddasze
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
dom wiata 1

Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Planując budowę garażu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania - czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.

Roto Azuro - poddasze z magią atelier

Panoramiczne okno dachowe Azuro
Panoramiczne okno dachowe Azuro stwarza niepowtarzalną atmosferę miejsca, nadaje wyjątkowy klimat spotkaniom w towarzystwie słońca i gwiazd w prywatnym atelier, zimowym ogrodzie bądź salonie kąpielowym. Panoramiczne okno dachowe Roto Azuro otwiera nieograniczone możliwości aranżacji poddasza i jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących rozkoszować się widokiem nieba w domowym zaciszu.

Jak zaaranżować poddasze w domu parterowym?

Poddasze archipelag 2Projekt domu parterowego ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim wiąże się z niższymi kosztami budowy, jest bezpieczniejszy dla dzieci oraz pasuje do nowoczesnej zabudowy. Niestety, parterówki przeważnie nie są przygotowane, aby pomieścić wieloosobową rodzinę – po pewnym czasie mieszkańcom może brakować przestrzeni do przechowywania. I tutaj rozwiązaniem staje się poddasze. Jak je zaaranżować, aby wykorzystać dostępny potencjał?

Dach z widokiem na niebo

okna połaciowe
Mieszkania na poddaszu są bardzo atrakcyjne. Można je w oryginalny i przytulny sposób urządzić. Adaptując takie miejsce, warto zadbać o dobre doświetlenie pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie okien dachowych, zwanych inaczej oknami połaciowymi...