X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wycinka drzew

drewno
Zieleń wysoka i średnia to bardzo ważny element środowiska. Lasy, kompleksy drzew i krzewów, a także obszary zieleni niskiej mają zdecydowany wpływ na ukształtowanie klimatu. Zasady wycinki poszczególnych egzemplarzy i gatunków podyktowane są surowymi przepisami prawnymi. W Polsce reguluje to ustawa o ochronie przyrody (ustawa o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. Nr 92, poz.880 z późn. zm.)).


Właściciele nieruchomości, na terenie których znajdują się drzewa i krzewy zobowiązani są utrzymać je we właściwym stanie. Wynika z tego, że przepisy nie tylko decydują o warunkach wycinki oraz przeniesienia zieleni wysokiej i średniej. Właściwa pielęgnacja drzew i krzewów należy do obowiązków właścicieli prywatnych, inwestorów i władz. Dotyczy każdego rodzaju zieleni: parkowej, leśnej, publicznej (skwery, szpalery, zieleń cmentarna), prywatnej na działce przy domku czy półprywatnej na terenie osiedla wielorodzinnego.Usuwanie drzew
LasWycinka drzew na działce jest możliwa za pisemnym zezwoleniem wójta (burmistrza bądź prezydenta) miasta. Dla terenów chronionych, takich jak: parki i rezerwaty decyzję wydaje dyrektor parku narodowego albo regionalny dyrektor ochrony środowiska. W przypadku wycinki drzew na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków zgodę może wydać wojewódzki konserwator zabytków. Zgoda wydawana jest na wniosek o zezwolenie na wycięcie drzew. Za usunięcie drzew nalicza się opłaty, których wysokość zależy od gatunku drzewa i obwodu pnia mierzonego na wysokości 1,3 m.

Wycinka drzew bez zezwolenia
Wycinka drzew bez zezwolenia dotyczy: terenów lasów, drzew owocowych na działkach, plantacji krzewów i drzew, drzew których wiek nie przekracza 5 lat, drzew i krzewów usuwanych w ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Samowyrób drewna na terenach lasów
Zasady wycinki drzew na terenie lasów regulowane są na szczeblu lokalnym w każdym nadleśnictwie. Samodzielna wycinka jest płatna i zwykle dotyczy tylko drewna opałowego (np. wyróbka gałęziówki, czasem żerdzi). Leśniczy wydaje pozwolenie na wyrób drewna i wskazuje konkretne lokalizacje. Wyrobione drewno składa się w stos i wydaje do odbioru leśniczemu. Wyrób jest rejestrowany i wydawany za opłatą w określonym przez leśniczego terminie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Normy
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-11 19:32:51
Tagi do artykułu: drzewa | krzewy | wycinka drzew | ochrona środowiska | drzewa owocowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Ocieplanie roślin

Ochrona bylin przed zimą
Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.

Zachwycające magnolie

Magnolia
Magnolia jest jednym z najpiękniejszych drzew kwitnących wiosną. Duże, barwne kwiaty na bezlistnych gałęziach wzbudzają zachwyt niemal każdego. Są to jedne z pierwszych roślin kwiatowych, które rosły na Ziemi. Obecnie drzewa i krzewy magnolii występują dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Nazwa tej pięknej rośliny została nadana przez Linneusza dla upamiętnienia siedemnastowiecznego francuskiego botanika Pierre'a Magnola.

Orzech włoski

drzewo liściaste
Orzech włoski (Juglans regia L.) to drzewo pochodzące z Azji Środkowej i południowo-wschodniej Europy, które bardzo często można spotkać w przydomowych ogrodach i sadach. Uprawiany jest przede wszystkim ze względu na smaczne i zdrowe owoce. To długowieczne drzewo ma bardzo charakterystyczny pokrój, który dzięki swojej dużej posturze, dominuje pośród drzew owocowych.