Wybieramy stół do jadalni

jadalnia

fot. jadalnia

Jadalnia jest miejscem szczególnym w naszym domu… To tutaj tętni poranne życie, spotykamy się z rodziną lub przyjaciółmi. Warto zadbać o odpowiedni wystrój jej wnętrza, starannie wybrać meble, które będą wspaniałym dopełnieniem codziennego, rodzinnego życia. Jakie zatem powinny być meble do jadalni, czego od „nich” powinniśmy wymagać?

Przeczytaj: Kolorowy sen zimowy

Komplet mebli jadalnianych powinien być nie tylko estetyczny i dokładnie wykończony, ale przede wszystkim funkcjonalny. Pojęcie funkcjonalności wiąże się z dostosowaniem mebli do cech fizycznych i psychicznych użytkownika oraz warunków i sposobu ich użytkowania. Odnosi się to zarówno do krzeseł, jak i do stołów.

Jaki powinien być stół?

jadalnia

fot. jadalnia

Stoły jadalniane różnią się od innych stołów (chociażby biurowych) przede wszystkim tym, iż nie posiadają regulacji wysokości położenia płyty roboczej. Najczęściej jednak w zamian można zmienić jej geometrię, zwiększając długość, a tym samym powiększając przestrzeń użytkową blatu utworzyć miejsce dla dodatkowych użytkowników. Wysokość stołów powinna być dopasowana do wysokości użytkownika (ewentualnie użytkowników), przy czym istotną różnicą jest już zmiana wysokości o 2 cm.

Aby poprawnie dobrać stół wchodzący w skład zestawu mebli jadalnianych

jadalnia

fot. jadalnia

należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak:
– wysokość do oskrzyni (by swobodnie, w pozycji siedzącej umieścić nogi pod stołem),
– wysokość umiejscowienia płyty roboczej (by bez utrudnień, w wyprostowanej pozycji siedzącej użytkować stół),
– szerokość płyty roboczej (zależy od strefy zasięgu nóg zgiętych w kolanie
w przypadku dwóch użytkowników siedzących naprzeciwko siebie),
– długość płyty roboczej (tutaj istotna jest tzw. szerokość łokciowa – siedzący obok siebie użytkownicy nie powinni przeszkadzać sobie w czynności spożywania posiłków, przy czym należy wziąć pod uwagę konieczność zachowania pewnego odstępu między użytkownikami),
– rozstaw nóg (należy sprawdzić, czy nie występuje kolizja pomiędzy krzesłem, a nogą stołu lub nogą stołu, a nogą użytkownika),
– funkcja rozsuwania płyty roboczej (w tym przypadku powinniśmy sprawdzić, czy po rozsunięciu stół nadal jest funkcjonalny).

Ponadto bardzo istotne jest wykończenie powierzchni płyty roboczej: ważne jest, by lakier pokrywający naturalną okleinę lub laminat pokrywający tworzywo drzewne (np. płytę wiórową, płytę MDF) charakteryzował się dużą odpornością na zarysowanie oraz działanie zimnych i gorących płynów oraz alkoholi.

Badanie poprawności projektowanych mebli, w tym zestawów mebli jadalnianych powinno być dla producentów równie istotne co design tworzonych kolekcji. W ofercie firmy Klose znajdziemy różnorodne modele stołów uwzględniających zarówno estetykę, jak i funkcjonalności oraz wymagania stateczności. Ich konstrukcja dostosowana jest do cech fizycznych użytkownika oraz warunków i sposobu użytkowania mebla.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)