X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

50 metrów kwadratowych za 150 tys. zł?

Statystyki ostatnich miesięcy pokazują, że średni metraż nabywanego mieszkania w największych polskich miastach mieści się w przedziale 47-54 m kw. Agencja Metrohouse & Partnerzy sprawdziła, jaki byłyby koszt zakupu takiego mieszkania w kilku mniejszych miastach.

ceny mieszkańPod względem dokonywanych transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym panują podobne preferencje odnośnie powierzchni nabywanego lokalu. Średni metraż najczęściej sprzedawanego mieszkania na rynku wtórnym oscyluje wokół 50 m kw. Poza Łodzią, która znacznie odstaje cenowo od reszty największych miast za takie mieszkanie obecnie trzeba zapłacić od ok. 280 tys. zł w Poznaniu do 412 tys. zł w Warszawie. Z zestawienia wynika więc, że sprzedając dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, w Łodzi możemy sobie pozwolić na dwa podobne lokale.


Tabela: Ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres II 2011-IV 2011.Natomiast analizując ceny mieszkań w innych miastach, w których działają doradcy Metrohouse & Partnerzy, widoczne są znaczące różnice cenowe. Najniższe ceny za mieszkanie ok. 50 m kw. spośród wybranych lokalizacji odnotowujemy w Radomiu i Legnicy, gdzie średnia cena ofertowa takiego lokalu wynosi ok. 150 tys. zł. Im bliżej metropolii, tym ceny osiągają coraz wyższe poziomy. Np. w podwarszawskim Legionowie za takie mieszkanie trzeba zapłacić przeciętnie 300 tys. zł. – czyli kwotę porównywalną do cen z Gdańska i Gdyni.

Radom
W Radomiu ofert mieszkań w okolicach 50 m kw. jest pod dostatkiem. Przeważa budownictwo wielkopłytowe z lat 70-tych i 80-tych. Ceny ofertowe w tym segmencie zaczynają się od 125 tys. zł, a kończą kwotą 190 tys. zł. W przypadku kamienic przedwojennych i budynków z lat 50-tych i 60-tych ceny są jeszcze niższe. Za 105 tys. zł można stać się właścicielem dwupokojowego mieszkania do remontu w przedwojennej kamienicy. Stosunkowo niewiele ofert dotyczy mieszkań w nowym budownictwie. Za metraż ok. 50 m kw. w budynkach wybudowanych po 1990 r. właściciele żądają stawek od 170 do 230 tys. zł. Czyli drożej niż średnie stawki transakcyjne w Łodzi.

Legnica
W Legnicy dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 48 m kw. w kamienicy można kupić już za 120 tys. zł. Najczęściej jednak spotykanym przedziałem cenowym jest 130-170 tys. zł. Przeważają mieszkania w blokach z lat 70-tych i 80-tych. W ofercie pojawiają się także mieszkania trzypokojowe o metrażu 49 m kw. w budynkach z wielkiej płyty w cenie ok. 140-150 tys. zł.

Iława
W Iławie mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw. są także najczęściej nabywanym produktem na rynku mieszkaniowym. – Na rynku wtórnym takie mieszkanie możemy kupić w cenie 130-180 tys. zł., mówi Zbigniew Bączek, dyrektor M&P w Iławie. Najniższy pułap cenowy jest reprezentowany przez mieszkania w budynkach z lat 70-tych i 80-tych. Za podobne mieszkanie w budynkach wybudowanych po 2005 r. właściciele żądają nawet powyżej 190 tys. zł.

Piła
Kupno mieszkania o powierzchni 50 m kw. w Pile będzie kosztował średnio od 140 do 180 tys. zł. Za 140 tys. zł na rynku pojawiają się oferty w starszym budownictwie, do remontu. Osoby zainteresowane mieszkaniami wybudowanymi po 2000 r. oprócz niewielkiego wyboru ofert muszą pogodzić się z wyższą ceną – nawet w okolicach 190 tys. zł.

Elbląg
- Za mieszkanie o powierzchni ok. 50 m kw. w Elblągu trzeba zapłacić od 145 do 230 tys. zł. Najczęściej obserwowany przekrój cen to 160-190 tys. zł. Wszystko zależy od lokalizacji i roku budowy budynku, mówi Joanna Wiśniewska z biura M&P w Elblągu. Najtańsze mieszkania znajdziemy w starych kamienicach w gorszym stanie technicznym. Dużo drożej jest na starówce i w centrum miasta.

Kartuzy
–W Kartuzach na zakup mieszkania o metrażu ok. 50 m kw. trzeba przeznaczyć przeciętnie od 160 do 200 tys. zł, mówi Wioletta Jóźwiak z biura M&P w Kartuzach. Także w tym rejonie Polski największą popularnością cieszą się dwupokojowe mieszkania, szczególnie jeśli cena m kw. nie przekracza limitu ustalonego dla dopłat w ramach Rodziny na swoim. Wśród mieszkań o tej powierzchni najwięcej ofert dotyczy lokali w blokach z lat 80-tych. W takich budynkach znajdziemy także niewielkie (52 m kw.) mieszkania trzypokojowe.

Olsztyn
W Olsztynie również nie ma większego problemu z zakupem mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw., choć pośrednicy nie ukrywają, że jest to najczęściej poszukiwana powierzchnia, przez co mieszkania w tym segmencie szybko zmieniają właścicieli. Znajdziemy tu wiele ofert takich mieszkań w budynkach z wielkiej płyty. – Ich ceny ofertowe kształtują się w zależności od lokalizacji i stanu mieszkania od 180 do 230 tys. zł. W nowym budownictwie ceny ofertowe rozpoczynają się od poziomu ok. 240 do 270 tys. zł., mówi Włodzimierz Burmistrzak, pośrednik Metrohouse & Partnerzy z Olsztyna. Na rynku znajduje się też sporo ofert z zaporowymi cenami dochodzącymi do 300 tys. zł., jednak nie cieszą się powadzeniem. – Największe zainteresowanie jest mieszkania do 300 tys. zł, oczywiście najbardziej pożądane jest nowe budownictwo.

Pruszków
W podwarszawskim Pruszkowie 48-metrowe, dwupokojowe mieszkanie w bloku, w stanie idealnym z meblami można kupić za 300 tys. zł. Dla porównania takie samo do remontu kosztuje w granicach 245-260 tys. zł. – Największym zainteresowaniem, a zarazem najczęściej sprzedającym się lokalem jest bardzo popularny i udany projekt mieszkania dwupokojowego, 48-metrowego z dużym 25-metrowym salonem i 5-6 metrową loggią. Klienci chętnie je kupują ponieważ bardzo łatwo i niewielkim nakładem można przerobić je na 3 pokoje, mówi Norbert Pielach, dyrektor biura M&P w Pruszkowie.

Legionowo
W Legionowie minimalna cena m kw. mieszkania w budynku z wielkiej płyty o powierzchni ok. 50 m kw. to 260 tys. zł. Inaczej ma się sprawa w nowym budownictwie. Coraz częściej klienci szukają mieszkań w blokach wybudowanych po 2000 roku. Za 50 m kw. w nowym budownictwie trzeba zapłacić od 290 nawet do 340 tys. zł w przypadku mieszkań nowocześnie zaaranżowanych: - Ceny takich mieszkań zaczynają się od około 5700 zł za m kw. Ładnie i nowocześnie wykończone potrafią się sprzedać nawet 1000 zł za m kw. drożej, mówi Rafał Szulc, dyrektor biura M&P w Legionowie.
2011-05-25 11:28:57
Tagi do artykułu: mieszkania | rynek wtóry | Poznań | Warszawa | Ceny mieszkań | wielka płyta | kupno mieszkania
Inne wiadomości
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
Mylove3

Obrazy z górami – malownicza dekoracja wnętrza w trzech odsłonach

Przyroda to niekończące się źródło zachwytów. Możemy podziwiać malownicze pejzaże, rosnące na łące kwiaty czy zmieniające się pory roku i takie widoki nigdy nie stracą na sile. Dzisiaj przyjrzymy się sięgającym chmur wierzchołkom i ośnieżonym górskim zboczom i zobaczymy, czy takie krajobrazy będą się dobrze prezentować w naszym wnętrzu.
Dekoracje świąteczne

Świąteczne dekoracje

Boże Narodzenie to magiczny i szczególny czas, który kojarzy się z blaskiem świec, zapachem choinki i piernika. To właśnie w święta mamy okazję, aby nasz dom wypełnił się wyjątkowym i szczególnym nastrojem, przy pomocy różnego rodzaju ozdób. Dlatego poza prezentami warto zastanowić się nad świąteczną dekoracją naszych wnętrz.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Współczesne budownictwo mieszkaniowe

płaskorzeźba
Budowanie z wielkiej płyty odeszło już w zapomnienie. Obecnie deweloperzy dbają nie tylko o to, by zapewnić ludziom dach nad głową, ale coraz ważniejsza staje się forma architektoniczna, wykończenie klatki schodowej czy wygląd podwórka...

Moda na lofty

salony
Moda na lofty w Europie trwa od kilkudziesięciu lat. Do Polski dotarła niedawno. Słowo Loft, z języka angielskiego, oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzy się z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi, lub innymi obiektami kubaturowymi (np. użyteczności publicznej jak dworce, koszary i hale)...

Biuro jak loft

loft
Charakter i wystrój biura sprzedaży inwestycji Woronicza Qbik doskonale oddają koncepcję inwestycji – pierwszych soft loftów w Warszawie.

Ghelamco to kolejna firma, która w ostatnim czasie potwierdza, że odnotowała wyraźnie ożywienie w sektorze mieszkaniowym...

Rozpoczęła się sprzedaż Oazy Kampinos

budownictwo jednorodzinne
Ruszyła sprzedaż Oazy Kampinos – nowoczesnej inwestycji proekologicznych domów spółki UBM, która powstanie w bliskim sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej.