X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

50 metrów kwadratowych za 150 tys. zł?

Statystyki ostatnich miesięcy pokazują, że średni metraż nabywanego mieszkania w największych polskich miastach mieści się w przedziale 47-54 m kw. Agencja Metrohouse & Partnerzy sprawdziła, jaki byłyby koszt zakupu takiego mieszkania w kilku mniejszych miastach.

ceny mieszkańPod względem dokonywanych transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym panują podobne preferencje odnośnie powierzchni nabywanego lokalu. Średni metraż najczęściej sprzedawanego mieszkania na rynku wtórnym oscyluje wokół 50 m kw. Poza Łodzią, która znacznie odstaje cenowo od reszty największych miast za takie mieszkanie obecnie trzeba zapłacić od ok. 280 tys. zł w Poznaniu do 412 tys. zł w Warszawie. Z zestawienia wynika więc, że sprzedając dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, w Łodzi możemy sobie pozwolić na dwa podobne lokale.


Tabela: Ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres II 2011-IV 2011.Natomiast analizując ceny mieszkań w innych miastach, w których działają doradcy Metrohouse & Partnerzy, widoczne są znaczące różnice cenowe. Najniższe ceny za mieszkanie ok. 50 m kw. spośród wybranych lokalizacji odnotowujemy w Radomiu i Legnicy, gdzie średnia cena ofertowa takiego lokalu wynosi ok. 150 tys. zł. Im bliżej metropolii, tym ceny osiągają coraz wyższe poziomy. Np. w podwarszawskim Legionowie za takie mieszkanie trzeba zapłacić przeciętnie 300 tys. zł. – czyli kwotę porównywalną do cen z Gdańska i Gdyni.

Radom
W Radomiu ofert mieszkań w okolicach 50 m kw. jest pod dostatkiem. Przeważa budownictwo wielkopłytowe z lat 70-tych i 80-tych. Ceny ofertowe w tym segmencie zaczynają się od 125 tys. zł, a kończą kwotą 190 tys. zł. W przypadku kamienic przedwojennych i budynków z lat 50-tych i 60-tych ceny są jeszcze niższe. Za 105 tys. zł można stać się właścicielem dwupokojowego mieszkania do remontu w przedwojennej kamienicy. Stosunkowo niewiele ofert dotyczy mieszkań w nowym budownictwie. Za metraż ok. 50 m kw. w budynkach wybudowanych po 1990 r. właściciele żądają stawek od 170 do 230 tys. zł. Czyli drożej niż średnie stawki transakcyjne w Łodzi.

Legnica
W Legnicy dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 48 m kw. w kamienicy można kupić już za 120 tys. zł. Najczęściej jednak spotykanym przedziałem cenowym jest 130-170 tys. zł. Przeważają mieszkania w blokach z lat 70-tych i 80-tych. W ofercie pojawiają się także mieszkania trzypokojowe o metrażu 49 m kw. w budynkach z wielkiej płyty w cenie ok. 140-150 tys. zł.

Iława
W Iławie mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw. są także najczęściej nabywanym produktem na rynku mieszkaniowym. – Na rynku wtórnym takie mieszkanie możemy kupić w cenie 130-180 tys. zł., mówi Zbigniew Bączek, dyrektor M&P w Iławie. Najniższy pułap cenowy jest reprezentowany przez mieszkania w budynkach z lat 70-tych i 80-tych. Za podobne mieszkanie w budynkach wybudowanych po 2005 r. właściciele żądają nawet powyżej 190 tys. zł.

Piła
Kupno mieszkania o powierzchni 50 m kw. w Pile będzie kosztował średnio od 140 do 180 tys. zł. Za 140 tys. zł na rynku pojawiają się oferty w starszym budownictwie, do remontu. Osoby zainteresowane mieszkaniami wybudowanymi po 2000 r. oprócz niewielkiego wyboru ofert muszą pogodzić się z wyższą ceną – nawet w okolicach 190 tys. zł.

Elbląg
- Za mieszkanie o powierzchni ok. 50 m kw. w Elblągu trzeba zapłacić od 145 do 230 tys. zł. Najczęściej obserwowany przekrój cen to 160-190 tys. zł. Wszystko zależy od lokalizacji i roku budowy budynku, mówi Joanna Wiśniewska z biura M&P w Elblągu. Najtańsze mieszkania znajdziemy w starych kamienicach w gorszym stanie technicznym. Dużo drożej jest na starówce i w centrum miasta.

Kartuzy
–W Kartuzach na zakup mieszkania o metrażu ok. 50 m kw. trzeba przeznaczyć przeciętnie od 160 do 200 tys. zł, mówi Wioletta Jóźwiak z biura M&P w Kartuzach. Także w tym rejonie Polski największą popularnością cieszą się dwupokojowe mieszkania, szczególnie jeśli cena m kw. nie przekracza limitu ustalonego dla dopłat w ramach Rodziny na swoim. Wśród mieszkań o tej powierzchni najwięcej ofert dotyczy lokali w blokach z lat 80-tych. W takich budynkach znajdziemy także niewielkie (52 m kw.) mieszkania trzypokojowe.

Olsztyn
W Olsztynie również nie ma większego problemu z zakupem mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw., choć pośrednicy nie ukrywają, że jest to najczęściej poszukiwana powierzchnia, przez co mieszkania w tym segmencie szybko zmieniają właścicieli. Znajdziemy tu wiele ofert takich mieszkań w budynkach z wielkiej płyty. – Ich ceny ofertowe kształtują się w zależności od lokalizacji i stanu mieszkania od 180 do 230 tys. zł. W nowym budownictwie ceny ofertowe rozpoczynają się od poziomu ok. 240 do 270 tys. zł., mówi Włodzimierz Burmistrzak, pośrednik Metrohouse & Partnerzy z Olsztyna. Na rynku znajduje się też sporo ofert z zaporowymi cenami dochodzącymi do 300 tys. zł., jednak nie cieszą się powadzeniem. – Największe zainteresowanie jest mieszkania do 300 tys. zł, oczywiście najbardziej pożądane jest nowe budownictwo.

Pruszków
W podwarszawskim Pruszkowie 48-metrowe, dwupokojowe mieszkanie w bloku, w stanie idealnym z meblami można kupić za 300 tys. zł. Dla porównania takie samo do remontu kosztuje w granicach 245-260 tys. zł. – Największym zainteresowaniem, a zarazem najczęściej sprzedającym się lokalem jest bardzo popularny i udany projekt mieszkania dwupokojowego, 48-metrowego z dużym 25-metrowym salonem i 5-6 metrową loggią. Klienci chętnie je kupują ponieważ bardzo łatwo i niewielkim nakładem można przerobić je na 3 pokoje, mówi Norbert Pielach, dyrektor biura M&P w Pruszkowie.

Legionowo
W Legionowie minimalna cena m kw. mieszkania w budynku z wielkiej płyty o powierzchni ok. 50 m kw. to 260 tys. zł. Inaczej ma się sprawa w nowym budownictwie. Coraz częściej klienci szukają mieszkań w blokach wybudowanych po 2000 roku. Za 50 m kw. w nowym budownictwie trzeba zapłacić od 290 nawet do 340 tys. zł w przypadku mieszkań nowocześnie zaaranżowanych: - Ceny takich mieszkań zaczynają się od około 5700 zł za m kw. Ładnie i nowocześnie wykończone potrafią się sprzedać nawet 1000 zł za m kw. drożej, mówi Rafał Szulc, dyrektor biura M&P w Legionowie.
2011-05-25 11:28:57
Tagi do artykułu: mieszkania | rynek wtóry | Poznań | Warszawa | Ceny mieszkań | wielka płyta | kupno mieszkania
Inne wiadomości
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Współczesne budownictwo mieszkaniowe

płaskorzeźba
Budowanie z wielkiej płyty odeszło już w zapomnienie. Obecnie deweloperzy dbają nie tylko o to, by zapewnić ludziom dach nad głową, ale coraz ważniejsza staje się forma architektoniczna, wykończenie klatki schodowej czy wygląd podwórka...

Moda na lofty

salony
Moda na lofty w Europie trwa od kilkudziesięciu lat. Do Polski dotarła niedawno. Słowo Loft, z języka angielskiego, oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzy się z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi, lub innymi obiektami kubaturowymi (np. użyteczności publicznej jak dworce, koszary i hale)...

Biuro jak loft

loft
Charakter i wystrój biura sprzedaży inwestycji Woronicza Qbik doskonale oddają koncepcję inwestycji – pierwszych soft loftów w Warszawie.

Ghelamco to kolejna firma, która w ostatnim czasie potwierdza, że odnotowała wyraźnie ożywienie w sektorze mieszkaniowym...

Rozpoczęła się sprzedaż Oazy Kampinos

budownictwo jednorodzinne
Ruszyła sprzedaż Oazy Kampinos – nowoczesnej inwestycji proekologicznych domów spółki UBM, która powstanie w bliskim sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej.