Deweloperzy koncentrują się na dolnej półce cenowej

Monitoringi rynku deweloperskiego wskazują na koncentrację działań w zakresie dolnej półki cenowej. Największym zainteresowaniem nabywców cieszą się niewielkie mieszkania, których cena nie przekracza 6 tys. zł /mkw. mieszkań.

Dane Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty zagregowanych dla pięciu miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania oraz Gdańska wskazują, że ceny ofertowe mieszkań deweloperskich wprowadzonych do oferty w bieżącym roku są niższe niż w przypadku pozostałych mieszkań. Widać to wyraźnie na porównaniu struktur cenowych obu tych grup.

Niezależnie od usytuowania i powierzchni, nieruchomości podzielono na cztery przedziały cenowe. Pierwszy przedział zawiera oferty w cenie poniżej 6 tys. zł/mkw. Ma on wyższy odsetek w bieżącym roku. Aż 44% z nich (czyli prawie co drugie mieszkanie), które pojawiło się na rynku w ostatnich miesiącach, zaoferowano w cenie poniżej 6 tys. zł/mkw. W pozostałej części oferty udział ten sięga aktualnie 33%. Nieruchomości, które reprezentują wyższe ceny, w przypadku „tegorocznych” mieszkań mają aktualnie niższy udział w porównaniu do pozostałej oferty.

Zobacz również: Okna i drzwi balkonowe

Struktura cenowa aktualnej oferty deweloperów

nieruchomości

fot. nieruchomości

Jest to wynik strategii deweloperów, którzy wciąż koncentrują się na budowie możliwie najtańszych mieszkań, które najłatwiej sprzedać. Obecnie inwestycja w lokale o ponadprzeciętnych cenach to podwyższone ryzyko i duże prawdopodobieństwo wydłużonego czasu poszukiwania nabywców.

Obniżenie cen mieszkań oferowanych w tym roku to po części efekt spadku kosztów realizacji inwestycji deweloperskich, w tym cen zakupu gruntu oraz wykonawstwa. To również konsekwencja koncentracji na tanich lokalizacjach oraz masowym produkcie, którym jest budownictwo popularne w standardzie deweloperskim.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)