Geometria w modzie

Geometryczne kształty powracają do wnętrz w najróżniejszych, abstrakcyjnych kombinacjach. Figury jak trójkąt, prostokąt czy romb możemy podziwiać zarówno w trójwymiarowych wersjach mebli, jak również jako wzory na dodatkach do mieszkania.

meble do salonu

fot. meble do salonu

Trójkąt
Światowi projektanci zafascynowani są formą trójkąta. Na bazie tej figury powstają krzesła, fotele czy wymyślone stoliki kawowe. Za jeden z przykładów może posłużyć studio projektowe NumenForUse (które projektuje dla chorwackiej marki Kvadra). Ich zafascynowanie tym geometrycznym wzorem zaowocowała powstaniem fotela Polygon. Design siedziska oparty jest na wielu trójkątach, które pod wpływem zmiany kąta widzenia nabierają nowych, zaskakujących kształtów, przybierając formy wielokątów. Fotel tak spodobał się znawcom designu, że projekt ten został odznaczony prestiżowym tytułem Interior Innovation Award 2014.

Trójkąt posłużył także za bazę projektu fotela i sofy 3angle, zaprojektowanego przez studio projektowe Grupa (projektującego dla Kvadry). Wygodne siedziska z linii 3angle przenoszą inną perspektywę na konwencjonalną wersję sofy i fotela. Ich geometryczne kształty nadają meblowi niemal krystalicznej formy. Zarówno fotel jak i sofa otulają siedzącego – można w nich wygodnie posiedzieć jak i komfortowo się zdrzemnąć.

meble do salonu

fot. meble do salonu

Trójkąt to także często element przewodni w projektach oświetlenia do mieszkania. Ciekawa, trójwymiarowa forma plafonu czy abażuru może dodatkowo wzbogacić wnętrze. Pamiętajmy, że trójwymiarowe powierzchnie mebli czy dodatków odbijają światło, które na nie pada, dzięki czemu można uzyskać dodatkowo oryginalny efekt wizualny.

Kwadrat
Kwadratem zainspirowała się jedna z polskich marek – FewChairs. W jednej najnowszych kolekcji firmy pojawiła się seria Bricks, w skład której wchodzi stolik kawowy oraz półki stojące lub wiszące. Meble o prostej, przejrzystej formie, dopracowane w najmniejszym szczególe, pokryte fornirem z elementami lakierowanego na błysk lub mat MDF’u – wszystkie kwadratowe i bardzo minimalistyczne.

Wielokąty
Tutaj za przykład idealnie może posłużyć Sofa Segment. Na pierwszy rzut oka widać połączone ze sobą wielokąty. Projekt lamp nawiązuje formą do cyfr, jakie znamy z elektronicznych zegarków czy kalkulatorów sprzed lat. Sofa skonstruowana została w taki sposób, aby można ją było dowolnie modyfikować i dostosowywać we wnętrzu wedle potrzeb użytkowników. Linia produktów Segment została zaprojektowana przez zespół architektów NumenForUse dla marki Kvadra.

lampa

fot. lampa

lampa

fot. lampa

Oprócz dużych elementów wyposażenia wnętrza jak sofy, fotele czy meble do jadalni, figury geometryczne królują w dodatkach. To dzięki nim najszybciej i często najtaniej można odświeżyć wnętrze i nadać mu nowego charakteru. To dzięki nim najszybciej i często najtaniej można odświeżyć wnętrze i nadać mu nowego charakteru, koloru czy przeciwnie – zrównoważyć barwy w mieszkaniu. Modna w ostatnim czasie stały się trójwymiarowe tapety, które są świetnym zastępstwem dla dość kosztownych paneli ściennych. Nowoczesne wielokąty można także spotkać na miękkich dodatkach jak poduchy, dywany, pościel oraz na obrazach czy plakatach ściennych, podkładkach na stół – mówi Katarzyna Barwińska z Le Pukka Concept store.

zegary

fot. zegary

Trudno więc narzekać na wybór geometrycznych dodatków do wnętrz, a ograniczają nas wyłącznie własne upodobniania, gusta i potrzeby domowników. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)