Mieszkanie dla Młodych

rodzina

fot. rodzina

Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości. Rząd jednak zapowiada wejście nowego programu wsparcia dla młodych małżeństw i singli, który ułatwi im zakup pierwszego mieszkania, a nawet zachęci do posiadania dzieci.

Już tylko do końca roku można składać wniosek o kredyt preferencyjny w programie Rodzina na Swoim. Osoby, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wsparcia i nie zdążą z wnioskiem do końca grudnia, zapewne wstrzymają swoją decyzję o kupnie mieszkania do czasu wejścia w życie nowego programu wsparcia – Mieszkanie dla Młodych (MDM).

Wiadomo już, że kredyt Mieszkanie dla Młodych nie będzie tak atrakcyjny jak program Rodzina na Swoim, jednak otworzy drzwi do kredytu wielu młodym małżeństwom i singlom. Program powstał z myślą o młodych ludziach pragnących kupić mieszkanie i założyć rodzinę, którzy na początku kariery zawodowej mają zbyt niską zdolność kredytową lub nie posiadają pieniędzy na wkład własny do kredytu.

Mieszkanie dla Młodych warunki
Minister transportu Sławomir Nowak oświadczył, że na wsparcie finansowe kupna pierwszego mieszkania może liczyć każda rodzina, w której chodź jedno z małżonków nie przekroczyło 35. roku życia. Program Mieszkanie dla młodych dla singli oraz dla małżeństw bezdzietnych przewiduje możliwość otrzymania dopłaty na poziomie 10% ceny nieruchomości. Na dodatkowe 5% mogą liczyć małżeństwa posiadające jedno lub dwójkę dzieci, a na kolejne 5% – rodziny, w których urodzi się kolejne dziecko w ciągu pierwszych 5 lat od daty zawarcia umowy kredytowej.

Nowy program dotyczy wyłącznie zakupu mieszkań z rynku pierwotnego, których powierzchnia nie przekracza 75 m kw. Czy taki metraż jest wystarczający i komfortowy dla pięcio- lub sześcioosobowej rodziny? Ponadto należy wziąć pod uwagę także fakt, iż kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z koniecznością sfinansowania robót wykończeniowych i wyposażenia poszczególnych pomieszczeń.

Rząd zapowiada, że program Mieszkanie dla Młodych wejdzie w połowie 2013 roku, bądź na początku 2014 roku. Dopłaty będą sfinansowane z pieniędzy uzyskanych z likwidacji zwrotu podatku VAT za remonty, których suma wynosi obecnie ok. 1,1 miliarda złotych rocznie.

Czytaj też:
Mieszkanie dla młodych tylko z rynku pierwotnego
Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)