X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Izolacja fundamentów

Murowanie ścian fundamentowych
Wilgoć pojawiająca się w domu stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia i samopoczucia, ale także dla wytrzymałości konstrukcji budynku. Może ona uszkodzić materiały budowlane, zmniejszyć ich izolacyjność cieplną oraz przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie najniższych partii budynku, czyli fundamentów. Przed tego rodzaju kłopotami z pewnością ochroni je izolacja wodoochronna fundamentów.


Pod wpływem wilgoci na ścianach budynku tworzą się pleśń i grzyby, których obecność może z czasem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji. Większość materiałów budowlanych podlega temu procesowi, czego konsekwencją jest spadek ich wytrzymałości i właściwości izolacyjnych. Aby temu zapobiec, warto zastosować odpowiednią izolację wodoochronną, którą można podzielić na izolację przeciwwilgociową, przeciwwodną oraz paroochronną.

Rodzaje izolacji
izolacjaIzolacja przeciwwodna fundamentów chroni zarówno przed działaniem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne, jak i wtedy, gdy woda zalega w pobliżu konstrukcji. Warto także ją zastosować, gdy istnieje możliwość okresowego podnoszenia poziomu wód gruntowych ponad poziom piwnicy. Istnieją dwa rodzaje tego typu zabezpieczenia:
- izolacja przeciwwodna typu średniego – wykonuje się ją wtedy, gdy zaraz poniżej poziomu fundamentów znajduje się grunt przepuszczalny a wyżej jest warstwa gruntu przepuszczalnego;
- izolacja przeciwwodna typu ciężkiego – stosowana jest na posesjach ulokowanych na piaskach gliniastych lub glinach, gdy po intensywnych opadach deszczu woda długotrwale utrzymuje się wokół fundamentów. Tego rodzaju izolację poleca się także wówczas, gdy woda gruntowa sięga wyżej poziomu fundamentów lub okresowo przekracza ten poziom.

fundamentyIzolacja przeciwwilgociowa fundamentów, zwana także lekką, chroni elementy konstrukcji budowlanych przed wodą niewywierającą ciśnienia. Stosuje się ją w przypadku, gdy woda opadowa wsiąka w grunt tak szybko, że się nie spiętrza, a w okresie opadów poziom wody gruntowej jest poniżej ław fundamentowych. Tego rodzaju izolacja odporna jest jedynie na wsiąkającą wodę opadową oraz wilgoć podciąganą kapilarnie. Stosowana jest przeważnie na fundamentach posadowionych powyżej poziomu wody gruntowej i elementach narażonych okresowo na zraszanie wodą.

Izolacje parochronne – zabezpieczają przed przenikaniem pary wodnej. Przeważnie są one wykonywane jako jednowarstwowe przekładki z folii polietylenowej lub papy ułożone bez przyklejania do podłoża.

Izolację fundamentów można podzielić także na pionową oraz poziomą. Hydroizolacja pozioma wykonywana jest na ławach fundamentowych oraz na ścianie fundamentowej lub piwnicznej poniżej ściany parteru. Chroni ona przed przedostawaniem się wilgoci ścianami w górę. Z kolei izolacja pionowa układana jest na zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych lub na zewnętrznej powierzchni ścian piwnicznych.

foliaMateriał hydroizolacyjny
Efekty działania izolacji uzależnione są także od jakości materiałów, z jakich została wykonana. Do najpopularniejszych należą:
- papy – służą do zabezpieczenia przed woda i wilgocią fundamentów, stropodachów i dachów skośnych. Papy z dwóch stron pokryte są asfaltem wodoszczelnym i odpornym na zmiany temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne;
- folie płaskie – wykonane z PCV służą do wykonywania izolacji poziomych każdego typu. Do izolacji pionowych przydadzą się folie polietylenowe, które mogą być zwykłe, samoprzylepne lub zgrzewalne;
- folie tłoczone – zwane inaczej kubełkowe, które służą głównie do ochrony przeciwwilgociowej izolacji pionowej. Produkowane są z polietylenu o dużej gęstości (PEHD). Rozmieszczone wytłoczki umożliwiają odwadnianie zaizolowanej powierzchni;
- masy hydroizolacyjne – można z nich wykonywać lekkie izolacje przeciwwilgociowe i średnie izolacje przeciwwodne. Nie są to jednak produkty do wykonywania zasadniczej izolacji, natomiast są one wykorzystywane do gruntowania powierzchni przed ułożeniem właściwej izolacji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Fundament
2016-08-06 12:52:18
Tagi do artykułu: materiały budowlane | fundamenty | izolacje przeciwwilgociowe | izolacje | Hydroizolacja | izolacje przeciwwodne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Izolacja przeciwwilgociowa

izolacja przeciwwilgociowa schemat
O jakości inwestycji decyduje wiele czynników, między innymi rodzaj materiałów budowlanych i doświadczenie wykonawców. Trwałość obiektu to przede wszystkim fundamenty i konstrukcja. Aby mury były zdrowe przez wiele lat należy zadbać by izolacja wodochronna została prawidłowo wykonana. To bardzo istotne, ponieważ zabezpiecza obiekt przed warunkami atmosferycznymi oraz działaniem zmiennych stosunków wód gruntowych.

Izolacja przed wodą

papa izolacyjna
Zabezpieczenie budynku przed działaniem wody i wilgoci jest bardzo ważnym elementem technicznym budowy domu. Dzięki temu będziemy się czuć bezpiecznie i komfortowo w naszym domu przez długie lata. Hydroizolacje stosowane są w tych miejscach budynku, które są narażone na działanie wilgoci oraz wody.

Dobra pora na wylanie fundamentów

fundamenty
Sezon wiosenny to idealny czas na rozpoczęcie budowy wymarzonego domu, szczególnie, jeśli zimą załatwiliśmy niezbędne formalności. Wraz z pierwszym powiewem wiosny na naszej działce powinny pojawić się fundamenty. Jak prawidłowo dobrać ich rodzaj, aby były solidne i wytrzymałe, radzi Bartłomiej Zięba ekspert firmy ES Polska.

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?