X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak rozliczyć budowę domu?

budowa domu
Rozliczenie budowy domu, czyli częściowy zwrot podatku VAT za materiały budowlane, zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwala inwestorom odzyskać nawet kilkanaście procent kosztów budowy domu. Niestety od stycznia 2014 roku ulga zostanie zniesiona. W zamian za to pieniądze zostaną przeznaczone na dopłaty do kredytów na zakup nowych mieszkań w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych".


Czy można się rozliczyć z budowy domu za 2013 rok?
Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) została uchwalona 29 sierpnia 2005r. "Od 2006 roku skorzystało z niej aż 3,5 mln Polaków. W samym 2012 roku wypłacono z tego tytułu 1 mln zł 474 tysiącom osób."*
Ulgą objęte są wybrane rodzaje materiałów budowlanych, które przed dniem 1 maja 2004 r. opodatkowane były 7-procentową stawką podatku VAT, a następnie zostały obłożone podatkiem 23 proc. Szczegółowa lista znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa.
Limity kwot zwrotu dotyczą obecnie okresów pięcioletnich liczonych od dnia złożenia pierwszego wniosku. Zasady te mają zostać zachowane także w przypadku inwestorów, którzy rozpoczną rozliczenie faktur z budowy lub remontu rozpoczętych przed końcem 2013r. Oznacza to, że ostatnie wnioski będzie można składać do 31 grudnia 2018r.

Według danych GUS z 2012 roku najwięcej inwestycji budowlanych realizowanych jest przez inwestorów prywatnych. W ubiegłym roku wybudowali oni ponad 81 tys. lokali mieszkalnych. Ich udział w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych wyniósł aż 53,3 proc. Tym czasem deweloperzy, spółdzielnie i TBS-y oddały łącznie 63 tys. mieszkań. Zniesienie ulgi podatkowej z końcem 2013 roku może być w konsekwencji dużym ciosem dla branży budowlanej. Wielu inwestorów, ze względów finansowych, może wycofać się z planu budowy domu lub znacznie przesunąć ją w czasie. Materiały budowlane będą droższe o 15 proc. a to znacząco zwiększy zarówno koszt budowy domu, jak i większego remontu.

Jak rozliczyć faktury z budowy domu?
Przede wszystkim należy zebrać wszystkie FV. Wniosek składa się w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli rozliczenie dotyczy budowy domu, wówczas trzeba dołączyć pozwolenie na budowę, a w przypadku remontu tytuł prawny osoby fizycznej do nieruchomości (domu lub mieszkania). Jeśli zlecenie budowy lub remontu wykonuje kompleksowo firma budowlana, może ona wystawić całościową fakturę 8 proc. obejmującą zarówno usługi, jak i materiały budowlane.

---
*źródło: www.administrator24.info

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Przepisy i rozporządzenia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-29 16:45:03
Tagi do artykułu: budowa domu | podatek VAT | ustawa | remonty | koszt budowy domu
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Aby uzyskać zwrot VAT-u, kup materiały budowlane do końca roku

murowanie
1 stycznia 2014 roku wejdą w życie nowe, bardziej restrykcyjne zasady dotyczące zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Jeśli planujemy remont lub budowę domu, warto nabyć materiały do końca 2013 roku. Będziemy mogli wówczas odzyskać część zapłaconego VAT-u jeszcze według starych, korzystniejszych przepisów.

Domy szkieletowe w technologii Tektum

dom szkieletowy
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Czym zjednują sobie coraz więcej zwolenników? Jakie parametry decydują o wyborze budownictwa modułowego?.

Technologia budowania domów zmienia się z każdym rokiem. Powstają coraz to lepsze materiały i sposoby wykonania ścian oraz izolacji...

Co kryje w sobie cena budowy domu?

dom jednorodzinny
Cena budowy domu, wiadomo, uzależniona jest od wielu czynników. Projekt, materiały budowlane, pozwolenia to tylko początek góry lodowej. Później dochodzi jeszcze wykończenie, a po drodze seria nieprzewidzianych wydatków...

Ile kosztuje budowa domu?

budowa domu
Koszt budowy domu zależy od wielu czynników: regionu, sytuacji gospodarczej w kraju, cen materiałów, technologii i metody budowania. Ze względu na ograniczenie dostępności do kredytów hipotecznych i wysokie ceny surowców nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus.