X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Budowa tarasu w domu parterowym. O czym warto pamiętać?

Współczesny ganek jest naturalnym przedłużeniem domu i może podnieść poziom jego funkcjonalności. Musi więc nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale być też w pełni praktyczny. Aby mógł służyć mieszkańcom przez lata, przy jego budowie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Duże znaczenie mają: położenie, rodzaj nawierzchni, forma, wymiary, a dopiero na końcu jego aranżacja.Dom parterowy z tarasem
Każdy projekt budowlany zakłada inne możliwości techniczne budynku. W przypadku domów parterowych, nie ma miejsca na balkon, dlatego taras trzeba stworzyć na gruncie. A jak najlepiej usytuować przydomową przestrzeń? Jeśli chcemy w pełni korzystać z jej uroków, należy wybrać obszar nasłoneczniony, np. od strony południowo-wschodniej.


Większa powierzchnia tarasu gwarantuje więcej swobody, ale nie można też przesadzić z metrażem. Przestrzeń na zewnątrz warto dostosować do wielkości domu, aby całość prezentowała się proporcjonalnie. Można również zdecydować się na taras stanowiący naturalne przejście do ogrodu. Podobne rozwiązanie proponuje Pracownia Projektowa Archipelag w projekcie domu parterowego Swen II.
taras Archipelag 2


Taras – integralna część domu
Przyszli mieszkańcy powinni też pomyśleć o stylu, w jakim taras ma zostać wykonany (nowoczesny, a może tradycyjny?). Nawierzchnię trzeba dopasować do wyglądu domu i wybrać najlepsze materiały (np. kamień, beton, drewno). Warto zdecydować się na surowiec, który będzie elegancko się prezentował, a jednocześnie nie będzie wymagał nadmiernej pielęgnacji.


Coraz więcej architektów projektuje domy parterowe z tarasem zadaszonym. Ogrzewanie i oświetlenie przydomowego zacisza sprawia, że staje się ono funkcjonalne nie tylko latem, ale również przez cały rok. Zabudowę chroniącą od deszczu i wiatru przewiduje na przykład projekt domu Daniel III G2 od Pracowni Projektowej Archipelag. Schowany taras jest nie tylko wygodny, ale też dobrze komponuje się z budynkiem i otoczeniem.


taras Archipelag 4
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projekty domów
2017-08-25 10:38:58
Tagi do artykułu: dom parterowy, dom nowoczesny
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
dom wiata 1

Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Planując budowę garażu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania - czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.
 
    Najlepsze projekty domów