X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Polskie stadiony piłkarskie na EURO 2012

stadion
Obwieszczenie Komitetu Wykonawczego UEFA, 13 maja 2009r. wytypowało cztery, spośród sześciu polskich miast do turnieju UEFA EURO 2012. Są to miasta, które podpisały umowę z UEFA w 2007r. : Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Poznań. To nie tylko lokalizacje mistrzostw ale i oficjalni gospodarze imprezy.


Przygotowanie zaplecza do mistrzostw jest wielkim wysiłkiem i walką z czasem. Dobra organizacja i prawidłowy przebieg imprezy przyniesie z sobą wielki prestiż. Nie należy jednak twierdzić, że organizacja Euro to zysk jedynie dla jednostki organizacyjnej. To olbrzymie wyzwanie na skalę państwową i takie też będą tego efekty.
Aby przybliżyć polskie jednostki organizacyjne Euro 2012, zostały krótko omówione.


WROCŁAW
ratuszWrocław jest stolicą Dolnego Śląska. Oficjalnie uznane za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny (port lotniczy, autostrada A4, dworce kolejowe, porty żeglugi śródlądowej), który umożliwia połączenie z całym światem. Jako miasto węzłowe regionu, piąte pod względem powierzchni i czwarte pod względem liczby ludności, trafnie promuje się jako Miasto Spotkań. Posiada również bardzo bogate zaplecze sportowo-rekreacyjne co w połączeniu z atutem lokalizacyjno - komunikacyjnym czyni z niego dobrego kandydata do organizacji rozgrywek EURO 2012.Stadion Miejski we Wrocławiu – arena EURO 2012
Lokalizacja: ul. Drzymały (Maślice)
Mecze podczas Euro 2012: 3 mecze grupowe
Wygląd zewnętrzny: Siatka (włókno szklane pokryte teflonem o właściwościach iluminujących) rozpięta na stalowych pierścieniach okalająca stadion. Budowla lekka i transparentna.
Projektant: niemiecka firma JSK Architekci, ta sama, która przygotowała projekt Stadionu Narodowego w Warszawie.
Planowany termin zakończenia budowy: koniec 2010

Dane techniczne obiektu:
Liczba miejsc ogółem: 44 000
Powierzchnia działki stadionowej: 164152 m2
Powierzchnia zabudowy stadionu: 41017 m2
Powierzchnia zieleni: 5402 m2
Ilość kondygnacji: 6
Wymiary obiektu: 272x224 m
Powierzchnia boiska 68 x 105m: 7140 m2


WARSZAWA
warszawaWarszawa to stolica Polski pod względem polityczno - kulturalnym. Jest największym i najszybciej rozwijającym się miastem w kraju. Posiada bardzo dobrą infrastrukturę techniczną, przez co jest atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. Atrakcyjność i status miasta stanowią główny atut dla lokalizacji rozgrywek EURO 2012.

Stadion Narodowy w Warszawie - największa budowa na Euro 2012
Lokalizacja: w niecce obecnego Stadion Dziesięciolecia.
Mecze: m.in. mecz otwarcia mistrzostw, jeden ćwierćfinał i jeden z półfinałów.
Projektant: Stadionu Narodowego jest konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., GMP International GmbH oraz SBP GMBH (Schlaich Bergermann Und Partner).
Wygląd: Fasada nawiązuje do polskich barw narodowych, przypomina formą flagę biało-czerwoną . Stadion wejdzie w skład Narodowego Centrum Sportu.
Planowany termin zakończenia budowy: połowa 2011
Liczba widzów: 55 000
Parking podziemny: 1800 miejsc parkingowych


GDAŃSK
pomnikGdańsk to miasto królewskie i hanzeatyckie. Jest jednym z najważniejszych miast portowych w Polsce. Cieszy się bogatą historią. Obecnie jedno z największych miast w kraju. Tak jak Warszawa i Wrocław stanowi ważny ośrodek węzłowy i administracyjno – kulturalny.

Stadion Piłkarski w Gdańsku
Lokalizacja: Letnica
Stadion ma być jedną z aren Euro 2012.
Mecze: 3 spotkania grupowe i 1 ćwierćfinał.
Projektant: niemieckie biuro Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu, które zaprojektowało m.in. stadiony Veltins-Arena w Gelsenkirchen oraz AWD-Arena w Hanowerze.
Wygląd: Fasada obiektu ma być pokryta płytkami w różnych odcieniach brązu, które mają przypominać bursztyn
Planowany termin zakończenia budowy: koniec 2010
Liczba widzów: 41 776
Wymiary stadionu to: 236 x 204 x 45m wysokości
Poziomy: 7 naziemnych, i 1 podziemny
Powierzchnia działki: 34 ha
powierzchnia zabudowy budynku stadionu: 3,3 ha
Powierzchnia Zieleni: 1,8 ha
Pojemność stadionu na Euro 2012: 41 776 (brutto)
liczba miejsc parkingowych: 1800 osobowe, 160 dla autokarów i aut ciężarowych
Przepustowość przez kołowroty na wejściu: 600 os/h


POZNAŃ
kamieniceTo jedno z największych i najstarszych miast w Polsce. Stolica Wielkopolski i województwa wielkopolskiego. Tak jak poprzednie miasta jest ważnym ośrodkiem węzłowym pod względem komunikacyjnym (międzynarodowy port lotniczy, ważne węzły drogowe i kolejowe). Jako dynamiczny, strategicznie zlokalizowany ośrodek gospodarczy jest dobrą lokalizacją do organizacji rozgrywek EURO 2012.

Stadion Miejski w Poznaniu
Lokalizacja: blisko centrum miasta przy skrzyżowaniu ulicy Bułgarskiej i Ptasiej
Mecze: mecze fazy grupowej
Projektant: Modern Construction Systems Sp. z o. o.
Wygląd: Bryła została ukształtowana przez wygięte wsporniki dachu, osadzone na żelbetowej konstrukcji trybun. Połać dachową stanowi biała membrana.

Obecnie stadion wykorzystywany jest przez klub piłkarski KKS Lech, na którego mecze przychodzi regularnie ponad 20.000 widzów. Swoje mecze rozgrywa tu też reprezentacja Polski. Odbywają się na nim również koncerty, spotkania, wydarzenia kulturalne.

Planowany termin zakończenia modernizacji: połowa 2010
Liczba widzów: 41 000
Wymiary całego stadionu: 213,30 m x 220,27 m
Wysokość: 56,16 m
Pojemność stadionu: 45 830 widzów (w tym 400 miejsc dla prasy na trybunie, w tym o ograniczonej widoczności 401 miejsc)
2 telebimy o wymiarach 14,5 x 8 m
2016-01-25 18:57:05
Tagi do artykułu: euro2012 | Warszawa | Wrocław | Gdańsk | Poznań | autostrada | stadiony | projekty domów | euro
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Działki budowlane w Polsce

działka budowlana
Generalną tendencją w II kwartale 2009 r. Jest spadek cen działek wokół dużych miast. Największy dotyczy miejscowości podwarszawskich, takich jak Legionów, Łomianki, Stare Babice i Józefów. W niektórych przypadkach cena spadła nawet o 35%.

Moda na lofty

salony
Moda na lofty w Europie trwa od kilkudziesięciu lat. Do Polski dotarła niedawno. Słowo Loft, z języka angielskiego, oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzy się z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi, lub innymi obiektami kubaturowymi (np. użyteczności publicznej jak dworce, koszary i hale)...

Tania kawalerka do wynajęcia

dom piętrowy
Tegoroczny sezon studenckiego poszukiwania lokum zbliża się do końca. Miesiąc sierpień wykazał najbardziej intensywny ruch na rynku wynajmu nieruchomości. W porównaniu do ubiegłego roku zwiększyła się podaż, a ceny ... spadły. „Tania kawalerka do wynajęcia” przestała być mitem, nawet w dużych ośrodkach studenckich...

Park Biznesowy Business Garden Warszawa już w budowie

biura
2 czerwca 2011 roku miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję Business Garden Warszawa. Jest to pierwszy z trzech analogicznych „zielonych” parków biznesowych w usytuowanych w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie o łącznej powierzchni najmu ok. 300,000 mkw.