Co wyróżnia projekty domów energooszczędnych?

Poszukiwanie oszczędności w utrzymaniu domu musimy rozpocząć już na etapie wyboru projektu. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i budowlane pozwolą zmniejszyć np. koszty ogrzewania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przyjrzeć się elementom wyróżniającym projekty domów energooszczędnych.

Energooszczędne technologie nie mają wpływu na wygląd budynku

Projekty domów energooszczędnych pod względem wyglądu nie różnią się szczególnie od projektów domów, w których nie zastosowano innowacyjnych technologii. Możemy przebierać w projektach domów parterowych, piętrowych z poddaszem użytkowym albo podpiwniczeniem. Możemy też wybrać niewielki dom na wąską działkę.

Energooszczędność opiera się przede wszystkim na użyciu materiałów budowlanych o mniejszej przepuszczalności ciepła, zainstalowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła, a także systemu fotowoltanicznego.

Przeczytaj również: Jaki rodzaj garażu wybrać?
dom z energooszczędnymi rozwiązaniami

fot. dom z energooszczędnymi rozwiązaniami

Bardzo często pracownie projektowe, jak np. Archipelag, przygotowują projekty domów, w których mogą (ale nie muszą) zostać wdrożone rozwiązania energooszczędne. Jednym z takich projektów jest Flo III. Pochyły dach umożliwia zainstalowanie paneli słonecznych i czerpanie korzyści z energii naturalnej.

Droga inwestycja, która przynosi korzyści finansowe po latach

Wybierając dom energooszczędny, należy mieć na uwadze konieczność poniesienia wyższych kosztów jego budowy. Niestety, energooszczędne materiały budowlane są droższe. Jednak w perspektywie kilku lat możemy liczyć na zwrot nakładów finansowych w postaci niższych rachunków za prąd, ogrzewanie oraz zużycie wody. Dopiero za jakiś czas zaczniesz więc odczuwać, że poniesiona inwestycja naprawdę się opłaca.

dom z energooszczędnymi rozwiązaniami

fot. dom z energooszczędnymi rozwiązaniami

Nie każdy fachowiec zbuduje dom energooszczędny

Pamiętaj także o tym, że nie każda firma budowlana będzie posiadała doświadczenie w budowie domów opartych o energooszczędne technologie. Poszukaj ekipy, która zrealizowała już kilkadziesiąt takich projektów – wtedy zyskasz pewność, że budowa twojego domu będzie przebiegała bez problemów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)