X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak obliczyć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Kalkulator
Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków i lokali z rynku pierwotnego i wtórnego – wystawionych na sprzedaż i wynajem, wszedł w życie w 2009 roku. Certyfikat sporządza się w oparciu o obliczenia, związane ze zużyciem energii. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i jak wykonywane są obliczenia? - wyjaśnia Paweł Rządkowski, właściciel studia architektonicznego RP.81.


Certyfikat energetyczny – co to takiego?
Podstawą prawną obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej jest: Ustawa Prawo Budowlane z dnia 17 września 2007 roku oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku. Zapisy powstały na gruncie dyrektywy unijnej 2002/91/WE. Ustawa nakłada na inwestorów branży budowlanej obowiązek przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej. W gruncie rzeczy wykonanie certyfikatu zleca się osobom posiadającym uprawnienia budowlane do projektowania architektonicznego, konstrukcyjno-budowlanego lub instalacyjnego, bądź wykwalifikowanym audytorom.Certyfikat energetyczny informuje o jakości budynku pod względem zużycia energii. Na ilość zużywanej energii ma wpływ mnóstwo czynników. Między innymi: użyte materiały budowlane, typ konstrukcji, jakość stolarki okiennej i drzwiowej, a także rodzaj i sprawność instalacji. Owe elementy decydują i wysokości miesięcznych kosztów eksploatacyjnych budynku lu lokalu. Dzięki temu kupujący świadomie dokonują wyboru nieruchomości. Z drugiej strony inwestorzy dokonują realnej wyceny wartości rynkowej nieruchomości. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności certyfikat potrzebny jest regularnie bądź sporadycznie. Serwis Certyfikaty Energetyczne Online jest ogólnodostępny i daje do dyspozycji użytkownika trzy rodzaje kont o różnym zakresie funkcjonalności, w zależności od potrzeb. Można więc korzystać z opcji pozwalającej na generowanie jednego certyfikatu dziennie, bądź zdecydować się na nieograniczony dostęp do usług w serwisie. Portal został skonstruowany w taki sposób, że pozwala na zapisywanie tworzonych projektów i wgląd do nich w dowolnym momencie. Certyfikaty Energetyczne Online stanowią nieocenioną pomoc dla architektów oraz inżynierów z branży budowlanej.

Liczenie energii
W globalnym ujęciu, sporządzanie świadectw, świadome ograniczanie poboru energii, w myśl dyrektywy ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co z kolei przekłada się energooszczędność. W ujęciu lokalnym sprowadza się ona głównie do umożliwienia zarówno inwestorom jak i nabywcom uczciwej oceny jakości energetycznej budynku. Wiarygodną miarą jest w tym wypadku wskaźnik, mówiący o zużyciu energii pierwotnej na metr powierzchni w skali roku. Dopuszcza się maksymalne, roczne zużycie energii w Polsce o wielkości - 135 kWh/mkw/rocznie. Aby to wyliczyć, można skorzystać z narzędzi w serwisie Certyfikaty Energetyczne Online. Po dokonaniu bezpłatnej rejestracji otrzymujemy możliwość korzystania z trzech rodzajów kont – darmowego Basic i płatnych Advanced oraz Professional.

Bezpłatna rejestracja umożliwia posługiwanie się kalkulatorem U – za jego pomocą możemy samodzielnie ustalić właściwości cieplno – wilgotnościowe poszczególnych przegród budynku. Ponadto korzystanie z aplikacji nie jest ograniczone czasowo.

Konto Advanced – daje do dyspozycji kalkulator – jak w opcji podstawowej. Poza tym użytkownik zyskuje możliwość wygenerowania jednego świadectwa energetycznego dziennie, oraz opcję zapisywania dokumentów i możliwość wglądu do dokumentu w dowolnym momencie.

Konto Professional oferuje użytkownikowi możliwość nieograniczonego korzystania z zasobów serwisu. W tym: brak limitu dziennego wygenerowanych świadectw, stały dostęp do zapisanych dokumentów, oraz kalkulator U.
Aplikacja jest prosta w obsłudze. Na podstronie Nowy certyfikat znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat składowych, niezbędnych do wyliczenia świadectwa energetycznego. Między innymi: opis budynku, przegrody i elementy, ogrzewanie. Wszystkie wymagane pola należy starannie wypełnić. Rezultacie otrzymujemy gotowy certyfikat, który jest zapisany w formacie PDF i gotowy do wydruku.

Prawo budowlane zmienia się jak w kalejdoskopie. Nowe wymogi i obowiązki wymuszają przystosowanie inżynierów do nowej rzeczywistości. Aplikacja pozwala zrobić to w prosty sposób, gwarantując przy tym oszczędność czasu. Certyfikaty Energetyczne Online wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Normalizacja
2012-03-26 15:34:32
Tagi do artykułu: charakterystyka energetyczna | certyfikat energetyczny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Świadectwo energetyczne przez Internet!

świadectwo energetyczne
Świadectwo energetyczne jest przez polskich inwestorów wciąż jeszcze uważane za kolejny zbędny, ale niestety wymagany dokument na drodze do wymarzonego domu. Podejście to wynika przede wszystkim z braku skutecznej kampanii promocyjnej pokazującej świadectwo, jako źródło cennych informacji o walorach energetycznych domu oraz z zawiłej i mało czytelnej formy samego dokumentu.

Ekonomiczny dom z pomysłem

domy pasywne
Na charakterystykę energetyczną budynku ma wpływ wiele czynników, w tym izolacyjność termiczna przegród i wykorzystywane źródła energii. Z korzyści, jakie daje użytkowanie najnowszych zdobyczy w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, oferowanych przez firmę Schüco, cieszą się na co dzień właściciele domu jednorodzinnego w Niemczech.

Przewodnik po Prawie budowlanym

paragraf
Planując budowę domu lub innego obiektu budowlanego, należny postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejszy przewodnik po przepisach Prawa budowlanego powstał w oparciu o Ustawę z dnia 7 lipca 1994r. i późniejszymi zmianami.

Prawo budowlane: Rozdział 6 - Utrzymanie obiektów budowlanych

paragraf
Rozdział 6 Prawa budowlanego o utrzymaniu obiektów budowlanych...