Jakie atuty mają projekty domów bez garażu?

REKLAMAPKWielkość działki nierzadko determinuje wybór projektu domu. Teren, który wybraliśmy z myślą o budowie, nie zawsze pozwala na postawienie garażu. W takiej sytuacji trzeba się przyjrzeć projektom, które nie uwzględniają dodatkowego pomieszczenia na samochód. Czy znajdziemy plusy i atuty takiego rozwiązania architektonicznego?

Mniejsze koszty ogrzewania

Garaże nie są ocieplane, nie instaluje się tam grzejników. Z jednej strony dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania, ale z drugiej strony ciepło z przylegających pomieszczeń ucieka nam do zimnego garażu. Wydatki są więc nieco wyższe niż w przypadku braku posiadania takiego nieogrzewanego pomieszczenia.

spadzisty dach i winorośla

fot. spadzisty dach i winorośla

Ponadto decydując się na nieogrzewany garaż ryzykujemy, że będzie się tam zbierała wilgoć, która w dłuższym okresie wpłynie negatywnie na ściany całego domu. Koszty remontu i osuszania przylegających pomieszczeń mogą być dość wysokie. Wybierając projekt domu bez garażu nie musimy zastanawiać się, czy go ogrzewać, czy może w przyszłości zmagać się z dodatkowymi nakładami poniesionymi na renowację ścian.

Elegancka bryła budynku

Niektóre projekty domów niestety tracą walory estetyczne, gdy do bryły budynku przylega garaż. Coraz częściej projektanci starają się wykorzystać przestrzeń nad pomieszczeniem garażowym i wkomponować ja w całość budynku. Jednak dom bez garażu wygląda nieco bardziej zgrabnie, a mieszkańcy mają do dyspozycji miejsce na aranżację funkcjonalnego tarasu.

parterówka z ogrodem i przeszkleniami

fot. parterówka z ogrodem i przeszkleniami

Niższe koszty wykończenia

Koszty budowy domu zależą od wykorzystanych materiałów i elementów budowlanych. Decydując się na garaż, konieczny staje się zakup drzwi garażowych z silniczkiem elektrycznym lub mechanizmem ułatwiającym ich podnoszenie. To stanowi dodatkowy wydatek. Możemy go uniknąć, jeśli wybierzemy jeden z projektów domów bez garażu na stronie biura Archipelag. Unikamy także wydatków związanych z wykończeniem pomieszczenia, w którym będziemy parkować samochód, co na początku może mieć duże znaczenie. Budowa domu generuje wysokie koszty, co łatwo może doprowadzić do utraty płynności finansowej. Rezygnacja z garażu może nas przed tym uchronić.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)