Najmniejsze mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym

Oferta najmniejszych mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach nie jest duża. Lokale o powierzchni do 30 mkw. to ok. 4-6% wszystkich ofert zamieszczanych na portalu otodom.pl. Kupujący poszukujący mieszkań o tym metrażu mają do wyboru od 1,2 tys. takich ofert we Wrocławiu i 2,1 tys. ogłoszeń w Krakowie do 3,3 tys. ofert w Warszawie.

W tabeli znajduje się zestawienie mieszkań o najmniejszej powierzchni wystawionych na sprzedaż w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. Wśród ofert dominują dwie grupy: kawalerki zlokalizowane w blokach z tzw. wielkiej płyty oraz mniejsze mieszkania w starszych budynkach (kamienicach).

Oferty z serwisu otodom.pl najmniejszych mieszkań na rynku wtórnym największych miast w Polsce, wrzesień 2013

rynek wtórny

fot. rynek wtórny

Rynek pierwotny – coraz mniejsze mieszkania
Pogorszenie koniunktury na rynku nieruchomości odbiło się na powierzchni nowo budowanych mieszkań. Jeszcze kilka lat temu metraże w inwestycjach deweloperskich zaczynały się ok. poziomu 30-35 mkw. Obecnie próg ten znajduje się już poniżej granicy 30 mkw. W Warszawie można więc znaleźć mieszkania o powierzchni do 30 mkw. w 32 projektach deweloperskich. Podobną ofertę ma Wrocław (29 inwestycji). Jednak największy wybór najmniejszych mieszkań na rynku pierwotnym oferuje Kraków. We wrześniu br. w ramach aż 40 inwestycji deweloperskich oferowano mieszkania do 30 mkw.

Mieszkania o najmniejszych metrażach mają z reguły najwyższą cenę w przeliczeniu na mkw. Poniżej prezentujemy najmniejsze mieszkania dostępne w aktualnych projektach deweloperskich.

Najmniejsze mieszkania na rynku pierwotnym największych miast w Polsce, wrzesień 2013

rynek pierwotny

Przeczytaj również: Jak zbudować ciepły i suchy dom?

fot. rynek pierwotny

Powyższe zestawienie nie obejmuje inwestycji Starter spółki Dolnośląskie Inwestycje, która we Wrocławiu realizuje nietypową, nastawioną na najmniejsze metraże inwestycję o charakterze mieszkaniowym. Inwestor oferuje tzw. mikroapartamenty o pow. od 12 do 27 mkw. i pełnym wykończeniem pod klucz (nie są one sprzedawane jako mieszkania – lecz jako lokale z 23% podatkiem VAT).

Przeważnie zakup mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 30 mkw. nie jest inwestycja docelową kupujących, a raczej rozwiązaniem przejściowym, lub jedyną opcją z uwagi na małą zdolność kredytową. Ponieważ oferta małych mieszkań jest niewielka ich niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiej sprzedaży. Potencjalni kupujący muszą jednak rozważyć indywidualnie niedogodności związane z mieszkaniem na małej powierzchni. Alternatywą może byś większe mieszkanie w innej, mniej dogodnej lokalizacji.

Przemysław Kotwicki, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert nieruchomości otodom.plREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)