X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kuchnia wygodnie urządzona

kuchnia
Kuchnia jest ważnym miejscem w domu. Bardzo istotna jest jej funkcjonalność, jednak nie należy rezygnować na jej rzecz z estetyki. Aranżacja kuchni, tak aby była równocześnie wygodna, praktyczna oraz elegancka nie należy do prostych zadań. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które z pewnością ułatwią urządzanie tego pomieszczenia.


Aranżacja wnętrza kuchni jest istotną kwestią i nic nie powinno znajdować się w niej przypadkowo. Szczególnie w małym pomieszczeniu każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego warto zorganizować przestrzeń tak, by korzystanie z wielu urządzeń nie było uciążliwe.

Ład i porządek
Przechowywanie wszystkich kuchennych przyborów w zasięgu ręki to nie tylko oszczędność czasu, ale także znaczne udogodnienie. Bardzo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie wolnego miejsca, na przykład za pomocą wysuwanego blatu, koszy cargo czy piętrowych szuflad, które pozwolą zagospodarować niewielkie pomieszczenie lub trudno dostępne miejsce.

W wygodnym użytkowaniu kuchni z pewnością przydadzą się akcesoria, które ułatwią kuchenne czynności. Może to być obcinarka do folii, uchwyt na noże i talerze czy pojemniki na przyprawy. Istotne jest, by wszystkie potrzebne przedmioty znajdowały się w zasięgu blatu roboczego oraz sprzętu kuchennego. Dzięki temu nie będzie potrzeby przenoszenia naczyń i akcesoriów przez całą kuchnię i brudzenia jej powierzchni.

meble kuchenne
kuchnia
kuchnia
Otwarta czy zamknięta?
Urządzając kuchnie warto zastanowić się, czy ma być ona ją zamknięta czy otwarta na pokój dzienny. Jeżeli zdecydujemy się oddzielić to pomieszczenie od reszty mieszkania, warto pamiętać o wygospodarowaniu nawet najmniejszego kąta, w którym będzie można spokojnie zjeść śniadanie czy napić się kawy.

Inną możliwością nadającą się szczególnie w dużych metrażowo mieszkaniach, jest wydzielenie osobnej jadalni, tuż przy kuchni. Warto zadbać o to, aby pomieszczenia te były połączone ze sobą np.: przy pomocy szerokich drzwi przesuwnych. Dzięki temu w razie potrzeby kuchnię będzie można zamknąć przed ciekawskimi spojrzeniami gości.

kuchnia
W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na projekt kuchni otwartej na salon. Takie rozwiązanie pozwoli wyeksponować ciekawą zabudowę kuchenną, a także powiększy optycznie mieszkalną przestrzeń. Decydując się na otwartą kuchnię należy się jednak liczyć z tym, że kuchnia musi być utrzymywana w porządku i czystości, a zapachy przygotowywanych posiłków będą roznosić się po całym domu.
Kuchnia
kuchnia
Popularnym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna. Wygodny dostęp do niej z każdej strony pozwoli na szybki przebieg prac kuchennych oraz zaangażowanie całej rodziny. Taka wyspa to także sposób na dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych. Jej kształt może być dowolny i dostosowany do wielkości kuchni. Wysokość wyspy powinna być dobrana w taki sposób, by korzystanie z niej nie sprawiało problemu domownikom.

kuchnia
W aranżacji funkcjonalnej kuchni istotne jest także odpowiednie oświetlenie, zarówno górne, jak i dodatkowe. Warto umieścić rząd lampek nad wiszącymi szafkami – dzięki temu ułatwimy sobie korzystanie z zabudowy a także wyeksponujemy eleganckie fronty.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
2016-06-10 11:20:53
Tagi do artykułu: szuflady | talerze | pojemniki | jadalnia | kuchnie | akcesoria kuchenne | fronty
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Kuchnie Kuchnie Galeria Stoły Stoły
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Praktyczna i funkcjonalna kuchnia

meble kuchenne slider
Kuchnia to dzisiaj centrum rodzinnej strefy. W kuchni nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także spędza czas z domownikami czy przyjaciółmi. Urządzenie tego pomieszczenia jest inwestycją na lata, dlatego już na etapie projektowania wystroju warto zadbać, aby była ona nie tylko elegancka ale także funkcjonalna i praktyczna.

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia?

kuchnia
Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia? To jeden z dylematów z którym przyjdzie nam zmierzyć się podczas kupowania nowego mieszkania. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety jak i wady. Nasz wybór bardzo często determinuje wielkość mieszkania, ale także zwyczaje jakie panują wśród domowników.

Porządek, estetyka i ergonomia przestrzeni kuchennej

kuchnia
W szafkach kuchennych modelu Torino mieści się wręcz niewyobrażalna ilość artykułów spożywczych i akcesoriów kuchennych– szacuje się, że jest to ok. 150 kilogramów!

Systemy kuchenne do wysokich szafek

meble kuchenne
Wiele systemów stosowanych w nowoczesnych meblach kuchennych ułatwia funkcjonowanie w kuchni i pomaga uporządkować przestrzeń. Ważne, aby podczas projektowania tego wnętrza rozważyć wszystkie użyteczne aspekty powierzchni niezbędnej do przechowywania akcesoriów kuchennych i artykułów spożywczych...